Evaluating the impact of corporate governance on firm performance using board index
Yönetim kurulu index kullanarak firma performansı üzerindeki kurumsal yönetim etkisini değerlendirmek
  1. Tez No: 438196
  2. Yazar: BASIL OLUOCH OKOTH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
SPK, 2013 yılında, Borsa İstanbul bünyesinde hesaplanan Kurumsal Yönetim İndeksinin Yönetim Kurulu bileşeninin ağırlığını %25'ten %35'e çıkarmıştır. Bu karar, hissedarların varlıklarını yöneten ve firmayı kurumsal olarak şekillendiren yönetim kuruluna, Borsa İstanbul şirketlerinde verilen önemini vurgulamaktadır. Yönetim kurulundaki kadın üyelerin rolüne daha fazla odaklanılarak ve pek çok farklı yönetim kurulunda görevli üyelerin (birisinde başkan) yönetim ve şirketi gözetleme performansı dikkate alınarak Abdioğlu ve Kılıç (2015)'ın bu konudaki benzer çalışması genişletilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, yönetim kurulu indeksinin performansla ilişkisi araştırılırken, muhasebe ölçütleri olan ROE ve ROA'ya ek olarak farklı bir performans değerleme yöntemi olan EVA uygulanmıştır. Sonuçlar, oluşturulan indeks ile EVA performans ölçütü arasında güçlü ve pozitif yönde bir ilişki ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlardan yola çıkarak kurumsal yönetimin bir firmanın performansını belirlemede çok önemli bir yere sahip olduğu söylenebilir. Çalışmanın Abdioğlu ve Kılıç (2015)'ın çalışmasına göre tutarlı bir sonucu da; kullanılan performans ölçüm metodunun farklılığının önem arz ettiğini ortaya koymakta olup ROE ve ROA performans ölçüm yöntemleri ile indeks arasında bir ilişkinin tespit edilememiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In 2013, the CMB at the İstanbul Stock Exchange increased the weight assigned to the Board of Directors component of its Corporate Governance index to 35% from the previous 25%. This did more than underscore the importance the exchange attaches to the role of the Board of Directors in the management of the shareholder' wealth and by extension shaping up the firm. Interpreting this as a recognition of the vital role of the board, I sought to expand on the work of Abdıoğlu and Kılıç (2015) by putting more focus on the role of women in the boards and the effect of the busy chairman as well as the presence of outside directors on the ability of the board to perform their monitoring function. I also employ a different method of evaluating performance (EVA) together with the accounting measures of ROE and ROA, which I regress against the Board index - formulated for the firms included in the BİST 100 index (excluding financial firms). The results reveal a strong positive relationship between the index created and EVA measured performance. Leading to the conclusion that corporate governance is vital in determining the performance of the firm. However, the index did not have any relationship with neither ROA nor ROE measured performance. This contrast points to the difference in the methods used to measure performance.