Metal selenit (MxSey/MzSet (M: Co, Zn, Cu, Sn) içeren mof (metal organik yapı) temelli porlu karbon malzemelerin sentezi ve li/na-iyon bataryalardaki uygulamaları
Synthesis and applications of mof (metal organic framework) based porous carbon materials containing metal selenide derivatives (MxSey/MzSet (M: Co, Zn, Cu, Sn) in li/na-ion batteries
  1. Tez No: 942897
  2. Yazar: NESRİN BUĞDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez kapsamında: Çeşitli MOF öncülleri kullanılarak farklı metal selenit fazlarını içeren Cu2Se/ZnSe@NPC, Cu1.95Se@NPC, Cu2Se/Co3Se4@NPC, Cu1.95Se@PC, Cu1.95Se@NPC, ZnSe/SnSe@NPC, Co3Se4/SnSe@NPC, Cu2Se/SnSe@PC kompozit anot elektrot malzemeleri başarıyla sentezlenmiş ve XRD, XPS, BET, SEM, TEM, Raman spektroskopileri ile yapısal karakterizasyonları yapılmıştır. Bununla beraber, bu malzemelerin hem LIB hem de SIB half- ve full-cell elektrokimyasal performansları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Cu2Se/ZnSe@NPC, Cu1.95Se@NPC, Cu2Se/Co3Se4@NPC, Cu1.95Se@PC, Cu1.95Se@NPC, ZnSe/SnSe@NPC, Co3Se4/SnSe@NPC, Cu2Se/SnSe@PC kompozit anot elektrot malzemeleri LIB'larda 712, 763, 983, 814, 805, 772, 830 ve 789 mAhg-1 (0.1 Ag-1'da) başlangıç kapasitelerini sergilemişlerdir. Yine aynı elektrot malzemeler SIB'lar için 456, 349, 403, 455, 498, 254, 445, 502 mAhg-1 (0.1 Ag-1'da) başlangıç kapasitelerini göstermiştir. Elde edilen kompozit anot elektrotların in-situ XRD analizleri yapılarak elektrotların yapısal dönüşümleri detaylı olarak incelenmiştir. Sentezlenen yapıların sunduğu yüksek enerji yoğunluğu, hızlı şarj-deşarj kapasitesi, uzun çevrim ömrü ve yapısal kararlılık, enerji depolama sistemleri için yön gösterici niteliktedir. Elde edilen sonuçlar MOF türevli metal selenit kompozit malzemelerin, sadece laboratuvar düzeyinde değil, aynı zamanda pratik uygulamalarda da yüksek performanslı anot malzemeleri olarak kullanılabileceğini gösteriştir. Bu tez, MOF-tabanlı malzemelerin enerji teknolojilerinde yeni nesil malzeme tasarımına katkı sağlayarak literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Cu2Se/ZnSe@NPC, Cu1.95Se@NPC, Cu2Se/Co3Se4@NPC, Cu1.95Se@PC, Cu1.95Se@NPC, ZnSe/SnSe@NPC, Co3Se4/SnSe@NPC, Cu2Se/SnSe@PC composite anode electrode materials were successfully synthesized and structural characterizations were performed by XRD, XPS, BET, SEM, TEM, Raman spectroscopies. In addition, both LIB and SIB half- and full-cell electrochemical performances of these materials were investigated. According to the results obtained, Cu2Se/ZnSe@NPC, Cu1.95Se@NPC, Cu2Se/Co3Se4@NPC, Cu1.95Se@PC, Cu1.95Se@NPC, ZnSe/SnSe@NPC, Co3Se4/SnSe@NPC, Cu2Se/SnSe@PC composite anode electrode materials exhibited initial capacities of 712, 763, 983, 883, 814, 805, 772, 830 and 789 mAhg-1 (at 0.1 Ag-1) in LIBs and 456, 349, 403, 455, 498, 254, 445, 502 mAhg-1 (at 0.1 Ag-1) in SIBs, respectively. In addition, in-situ XRD analysis of the obtained composite anode electrodes was performed and the structural transformations of the electrodes were investigated in detail. The high energy density, fast charge-discharge capacity, long cycle life and structural stability offered by the synthesized structures are promising and instructive for future energy storage systems. As a result of the studies, it has been shown that MOF-derived metal selenide composite materials can be used as high performance anode materials not only at the laboratory level but also in practical applications.This thesis demonstrates that MOF-based materials contribute to the next generation material design in energy technologies and makes a remarkable contribution to the literature.