Ratlarda civa kloridin kardiyotoksik etkisi üzerine sodyum selenit ve vitamin E'nin koruyucu rolü
The protective role of sodium selenite and vitamin E on cardiotoxic effect of mercuric chloride in rats
- Tez No: 321619
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER, YRD. DOÇ. DR. MELTEM UZUNHİSARCIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Civa klorid insan ve hayvanlara oldukça toksik olduğu bilinen bir ağır metal olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada, sodyum selenit, vitamin E, vitamin E+sodyum selenit, civa klorid, sodyum selenit+civa klorid, vitamin E+civa klorid ve sodyum selenit+vitamin E+civa klorid erkek ratlara gavaj yoluyla verilmiştir. Muameleden 4 hafta sonra ratlarda ışık mikroskobuyla kalpte meydana gelen histopatolojik değişiklikler incelenmiş, antioksidan enzim aktiviteleri ile lipit peroksidasyonunun son ürünü olan malondialdehit (MDA) düzeyi kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Dördüncü haftanın sonunda kontrol, sodyum selenit, vitamin E ve vitamin E+sodyum selenit grupları arasında herhangi bir fark gözlenmemiştir. Civa klorid muameleli grupta süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon-S-transferaz (GST) aktivitelerinde kontrol grubuna göre anlamlı bir azalma gözlenirken, MDA seviyesinde kontrole göre anlamlı bir artış gözlenmiştir. Vitamin E+civa klorid, sodyum selenit+civa klorid ve sodyum selenit+vitamin E+civa klorid muameleli gruplarda araştırılan parametreler üzerine tamamen olmasa da koruyucu etkilerinin olduğu gözlenmiştir. Civa klorid muameleli gruptaki ratların kalplerinde birtakım histopatolojik değişiklikler meydana geldiği tespit edilirken, vitamin E+civa klorid, sodyum selenit+civa klorid ve sodyum selenit+vitamin E+civa klorid muameleli ratların kalplerinde ise daha az histopatolojik değişiklik gözlenmiştir. Sonuç olarak vitamin E, sodyum selenit ve vitamin E+sodyum selenit civa kloridin sebep olduğu kardiyotoksik etkiyi azaltmış ancak tam olarak koruyamamıştır.Anahtar Kelimeler : Civa klorid, sodyum selenit, vitamin E, kardiyotoksisite, antioksidan enzimler, histopatoloji
Özet (Çeviri)
Mercuric chloride, a heavy metal, has been recognized as a highly toxic metal to both humans and animals. In this study, sodium selenite, vitamin E, vitamin E+sodium selenite, mercuric chloride, sodium selenite+mercuric chloride, vitamin E+mercuric chloride and sodium selenite+vitamin E+mercuric chloride were given to male rats through gavage. Histopathological changes were investigated using light microscope, antioxidant enzyme activities and malondialdehite level, which is the product of lipit peroxidation, were determined in the rats 4 weeks after the administration compared to control group. At the end of the 4th week, there is no significant differences were observed between control, sodium selenite, vitamin E and vitamin E+sodium selenite groups. In mercuric chloride treated group while SOD, CAT, GPx and GST activities were significantly lower than the control group, MDA levels were significantly higher compared to the control group. In sodium selenite+mercuric chloride, vitamin E+mercuric chloride and sodium seletine+vitamin E+mercuric chloride treated groups we observed the protective effects on examining parameters but not completely. While some histopathological changes were detected in heart tissue in mercuric chloride treated group, less histopathological changes were observed in sodium selenite+mercuric chloride, vitamin E+mercuric chloride and sodium selenite+vitamin E+mercuric chloride treated groups. As a result, sodium selenite, vitamin E and vitamin E+sodium selenite significantly reduce mercuric chloride induced cardiotoxicity in rats, but not protect completely.Key Words : Mercuric chloride, sodium selenite, vitamin E, cardiotoxicity, antioxidant enzymes, histopathology