Amasya ili Suluova ilçesi süt sığırcılığı işletmelerinde östrus tespitini etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of factors affecting estrus detection in dairy farms in Suluova district of Amasya province
  1. Tez No: 942917
  2. Yazar: HÜSEYİN ÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Amasya ili Suluova ilçesinde faaliyet gösteren süt sığırcılığı işletmelerinde östrus tespitine etki eden işletme yapısı ve yönetim faktörlerinin suni tohumlama başarısı üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 94 adet damızlık birliğine kayıtlı işletmede toplam 210 dişi hayvan değerlendirilmiştir. Östrus skorlaması revize edilmiş Eerdenburg Skalası ile yapılmış, 35 ve üzeri puan alan hayvanlara suni tohumlama uygulanmıştır. Tohumlama sonrası 60. günde gebelik muayeneleri gerçekleştirilmiş ve östrus skoru ile çeşitli işletme özellikleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, işletme büyüklüğü, işletme tipi, boğa varlığı, yardımcı personel mevcudiyeti ve yetiştirici deneyimi gibi değişkenlerin östrus skoruna etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of farm structure and management-related factors on estrus detection and artificial insemination success in dairy cattle enterprises located in the Suluova district of Amasya, Türkiye. A total of 210 female animals from 94 farms registered with the Cattle Breeders' Association were evaluated. Estrus scoring was performed using a modified Eerdenburg Scale, and animals with scores of 35 or higher were inseminated. Pregnancy checks were carried out on day 60 post-insemination, and the relationship between estrus scores and various farm-level parameters was statistically analyzed. Results showed that variables such as herd size, housing system, bull presence, availability of assisting personnel, and breeder experience did not have a statistically significant effect on estrus scores (p>0.05).