What is the contribution of political parties under restrictive political systems?
Kısıtlayıcı politik sistemlerde siyasi partilerin katkısı nedir?
- Tez No: 942916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE RAMAZANOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, otoriter rejimler altında siyasi partilerin, özellikle muhalefetin rolünü incelemektedir. Araştırma, öncelikle muhalefet partilerinin bu tür rejimlerde seçimlere katılma nedenlerini analiz etmeye odaklanmaktadır. Çalışma, özellikle Azerbaycan örneği üzerinden yürütülmüştür. Muhalif güçler genellikle seçimlere, katılımlarının topluma katkı sağlayacağı ve demokratikleşme sürecini etkileyebileceği umuduyla girmektedirler. Tezde, muhalefetin siyasi süreçlerden dışlanması ve kontrollü, yapay bir rekabet ortamı ile sınırlandırılması için kullanılan çeşitli stratejiler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak, muhalefet partilerinin seçimlere katılımının olumlu bir rol oynayıp oynamadığı değerlendirilmiştir. Bu araştırma, muhalefetin seçimlerdeki rolünü anlamaya katkı sağlamış ve otoriter sistemler içinde bu rolün ne ölçüde işlevsel olabileceğini değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of political parties, particularly the opposition, under authoritarian regimes. The research primarily focuses on analyzing the reasons why opposition parties choose to participate in elections within such regimes. The study is specifically based on the case of Azerbaijan. Opposition forces often enter elections with the hope that their participation will contribute to society and influence the process of democratization. The thesis explores in detail various strategies used to marginalize the opposition from political processes and to restrict them through a controlled and artificial competitive environment. Ultimately, the study evaluates whether the participation of opposition parties in elections plays a positive role. This research contributes to understanding the role of the opposition in elections and assesses the extent to which it can be functional within authoritarian systems.