Farklı uyku davranışlarına sahip bireylerin beslenme ve gün içerisindeki performanslarının incelenmesi
Examination of nutrition and daytime performance of individuals with different sleep behaviors
- Tez No: 942918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı; Farklı uyku davranışlarına sahip bireylerin beslenme ve gün içerisindeki performanslarının incelenmesidir. Çalışma Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Bilimler Fakültesinde eğitim gören toplam 36 gönüllü katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri araçları; demografik bilgi formu, sabahçıl ve akşamcıl ölçeği, beslenme kayıt formu, kuvvet testi (el kavrama kuvvetti), sırt-bacak kuvvet ölçüm testi (dijital sırt-bacak dinamometresi), sürat testi (30 metre), esneklik testi (otur uzan testi), reaksiyon testi (fitlight) ve dikey sıçrama ölçüm testi kullanılarak veriler toplanmıştır. Çalışmada verilerin analızi; Shapiro-Wilk testi, Levene testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey post-hoc testi, Friedman testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the nutrition and daily performances of individuals with different sleep behaviors. The study was conducted with a total of 36 volunteer participants studying at Yozgat Bozok University, Faculty of Sports Sciences. Data were collected using the following data tools: demographic information form, morningness and eveningness scale, nutrition record form, strength test (hand grip strength), back-leg strength measurement test (digital back-leg dynamometer), speed test (30 meters), flexibility test (sit-and-reach test), reaction test (fitlight) and vertical jump measurement test. In the study, data analysis was carried out using the Shapiro-Wilk test, Levene test, one-way analysis of variance, Tukey post-hoc test, Friedman test and Kruskal Wallis H test.