Kurum kimliği oluşturmada halkla ilişkilerin önemi Erkom Kompresör San.Tic.Ltd.Şti.nin kurum kimliği portresinin araştırılması
The Important of public relations building up the corparate ID. The research of corporate ID profile of the Erkom Kompresör San.Tic.Ltd.Şti
  1. Tez No: 94293
  2. Yazar: NİHAL KARAMIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Günümüzde toplumlar ekonomik ilişkiler ile birbirlerine bağlıdır. Bu ekonomik ilişki tamamen bir iletişim ağı ile gerçekleşmektedir ve bu iletişim, insanlığın her an birbirinden haberdar olmasını sağlamaktadır. Günümüzde iletişim alanında ileri gitmiş toplumlar birçok konuda söz sahibi olabilirler. Ekonominin işlemesi ve gelişimi her kurumun kendi içindeki başarısına ve sektörel hareketliliğine uydurabilmesine bağlıdır. İletişimi kurum içinde ve dışında doğru kullanmak verimliliği arttırır. Her birimin birbiri ile olan ilişkileri de kurumun genel görüntüsünün olumlu bir şekilde dışa yansımasını sağlar. Halkla ilişkiler kuramların temel iletişim ağının kurulmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Doğru zaman ve doğru araçların belirlenmesi ile kurumun iç ve dış imajının başarıya gitmesini sağlayacak birim olarak görev yapmaktadır. Kurumun bünyesi içinde bulunan ve hedef kitlesine hizmet ulaştınnak üzre kullanılacak birimlerin her biri kurumun kimliğinin oluşmasında aktif rol oynar. Bu birimlerin çalışması hedef kitlenin özelliklerine göre yönlendirilerek kurumun olumlu dış imajının oluşmasında önemli yer tutar. Kurumların kendilerini tanımaları hedef kitlelerini tanımaları kadar önemlidir. Bu çalışmada bir örnek kurumun kendisini tanıma ve değerlendirme çabası ele alınmıştır. En önemli konu kurumun hedef kitleden aldığı etkileri doğru değerlendirip gelecek için kendine bir yol çizmesidir. Bu da kendini tanıma çalışmalarını özenle yürütmekten geçer.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, nations are linked together by means of economic relations. This is realized through a wide communication network; this enables people to be in correspondence with each other. Therefore they are fully awareof what is going on in one's country. Developed countries being economically advance are also effective in communication. Ekonomic process and its development is closely connected with the success of each institution and its beign in tune with the whole system of economy. Correct usuage of communication both within the institution and with the third parties also increases the productivity. Positive interrelation within the institution creates a positive image for outsiders. Public relations plays a very important role in forming its communication network. By defining the right tools of communication at the right time, this department is responsible for the formation of company's image-both within and outside-which will lead to success. Each department being active to reach at the target group for sales plays an active role in formation of the company's image. It is of vital importance for a compny to know its own structure as well as its target group. This study is a research fo the activities of a sample company whose efforts are to realize and evoluate its own nature. The most important paint is to analyse the reaction of the target group to the company's policy and make necessary adjustments to form the future policies which completely lies in the awareness of knowing itself and to continue in the direction of company's policy.