Kurumsal imajın güçlendirilmesinde kurumsal kimliğin rolü
The role of corporate identity on the empowerment of the corporate image
  1. Tez No: 378588
  2. Yazar: MELODİ ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE BERİL AKINCI VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Yoğun rekabet ortamında kurumlar, diğer kurumlardan ayrılmak için pek çok çalışma yapmaktadırlar. Kurumların kendilerini rekabet ortamında öne çıkarabilecekleri özellikleri kurum kimliklerinde saklıdır. Kurumsal kimlik, kurumun nüfus cüzdanına benzemektedir. Her kurumun kendine özgü kimliği bulunmaktadır. Bazı kurumlar; kurum kimliğinin logo ve görsel araçlardan oluştuğunu düşünerek çalışmalar yapmaktadırlar. Bu tür kurumsal kimlik çalışmaları sadece bir bölümü oluşturmaktadır. Sonucunda ise kısa vadeli veya başarıya ulaşamayan çalışmalar olarak sonlandığı sık görülmektedir. Kurumsal kimlik basit bir kavram olarak görülse de geniş kapsamlı çalışmalardan bir tanesidir. Kurumsal kimliğin diğer önemi ise; kurumsal imaj oluşumundaki büyük etkisidir. Kurumsal kimliği güçlü olan kurumlar, olumlu imaj oluşumunda büyük bir avantaj yaratmaktadır. Bu tez çalışmasında; kurumsal imajın güçlendirilmesinde kurumsal kimliğin rolünün ne kadar olduğu açıklanması temel alınmaktadır. Kurumsal imaj faaliyetlerinde kurumsal kimliğin rolünün açıklanabilmesi için kurumsal kimlik çalışmaları, sadece görsel odaklı çalışmaların akla gelmesi yanılgısının düzeltilmesi için kurumsal kimlik ve kurumsal kimlik yönetimi sunulmaktadır. Buna ek olarak başarılı ve güçlü bir kimliğe sahip olan kurumların geçirdiği aşamalar ve sahip olduğu özellikler ele alınmaktadır. Bu kapsamda tezin ilk bölümünde, kurumsal kimlik kavramı, ikinci bölümde kurumsal imaj kavramı ayrıntılı ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde tez başlığı olan“Kurumsal imajın güçlendirilmesinde kurumsal kimliğin rolü”ile kurumsal imaj ve kimliğin bütünlüğü ele alınmakta ve Pınar A.Ş.'nin sahip olduğu kurumsal imajın güçlendirilmesinde kurumsal kimliğinin etkisinin büyüklüğü bu araştırma ile sunulmaktadır. Bu tez çalışması ile çalışmalara ve araştırmalara yön verebilecek bir örnek oluşturması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Corporations which are in a highly competitive environment, exercise many varieties of approach methods in order to separate themselves from the competiton. The corporations rely on their corporate identity to stand out in the competitive environment. Corporate identity is the ID card of the corporations and every corporations has it's own unique identity. Some corporations practise their identity build-up based on brand logo's and visual tools assuming those are the main factors for corporate identity. These tools are just a small fraction. They are based on these types of tools is well known to fail or achieve short term goals. Even though the term“Corporate Identity”is seen as a simple study, it is comprehensive. Corporate identity is also very significant regarding the big effect on corporate image development. Corporations with strong corporate identity, have a big advantage on developing corporate image. This thesis is based on the role of corporate identity and how to enstrenghten the corporate image. In corporate image empowerment, corporate identity practises use Corporate ID and Corporate Identity Management in order to fix the assumption that corporate identity is based only on visual tools. Furthermore phases and the development steps of corporates which have strong and a successful id are studied. In the content of the thesis the first part contains the terms; Corporate Identity. The second term contains; Corporate identity with details. The third part is the title of the thesis“ The Role of Corporate Identity On The Empowerment of Corporate Image ”contains the collaboration of Corporate Identity and Image which we will examine the example as a research of Pınar A.Ş. 's corporate identity influence on developing the Corporate Image. The purpose of the thesis is to make and example and guide studies and researches successfully.