Spor yöneticilerinin psikolojik dayanıklılığının iş performansı üzerindeki etkisinde örgütsel çevikliğin aracılık rolü
The mediating role of organisational agility in the effect of psychological resilience of sport managers on job performance
- Tez No: 942933
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN DEMİRKAN, DOÇ. DR. GÖKBEN BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında, spor yöneticilerinin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin iş performansları üzerindeki etkisinde örgütsel çevikliğin aracılık rolü incelenmiştir. Günümüzün yapısal olarak hız ve belirsizlik dinamikleriyle şekillenen spor sektöründe, spor yöneticilerinin yalnızca mesleki yeterliliklere ve yüksek düzeyde psikolojik dayanıklılığa değil, aynı zamanda çevik organizasyonların gerektirdiği şekilde etkili ve uyumlu biçimde görev alabilme kapasitesine sahip olmaları giderek daha büyük bir önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, çalışmanın temel amacı; spor yöneticilerinin performans süreçlerini etkileyen psikolojik dayanıklılık ve örgütsel çeviklik gibi değişkenler arasındaki çok boyutlu ilişkileri analiz ederek, bu etkileşimlerin iş performansı üzerindeki yansımalarını derinlemesine analiz etmektir. Çalışma, nicel çalışma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini Türkiye'de görev yapan spor yöneticileri oluşturmuş, örneklem ise çeşitli kamu kurumları, özel spor kulüpleri ve spor teşkilatlarında görev alan 682 spor yöneticisinden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak geçerlik ve güvenirliği kanıtlanmış, Psikolojik Dayanıklılık, İş Performansı ve Örgütsel Çeviklik Ölçeklerin yararlanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS-25.0, ProcessMacro-v4.2 ve LISREL-8.7 programları aracılığıyla analiz edilmiş; yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak aracılık etkisi değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, psikolojik dayanıklılığın, iş performansını ve örgütsel çevikliği anlamlı şekilde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mediating role of organisational agility in the effect of psychological resilience levels of sport managers on their job performance was examined. Nowadays, in the sport sector, which is structurally shaped by the dynamics of speed and uncertainty, it is increasingly important for sport managers to have not only professional competencies and high levels of psychological resilience, but also the capacity to work effectively and harmoniously as required by agile organisations. Accordingly, the main purpose of this study is to analyse the multidimensional relationships between variables such as psychological resilience and organisational agility that affect the performance processes of sport managers and to analyse the reflections of these interactions on job performance in depth. The study was carried out using the relational survey model, one of the quantitative study methods. The population of the study consisted of sport managers working in Turkey and the sample consisted of 682 sport managers working in various public institutions, private sport clubs and sport organisations. Psychological Resilience, Job Performance and Organisational Agility Scales with proven validity and reliability were used as data collection tools. The obtained data were analysed through SPSS-25.0, ProcessMacro-v4.2 and LISREL-8.7 programs and the mediation effect was evaluated using structural equation modelling. The findings show that psychological resilience significantly affects job performance and organisational agility.