Spor yöneticilerinin psikolojik iyi oluş, yaşam doyumu ve psikolojik ihtiyaç doyumunda denge düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the balance levels of sport managers in psychological well-being, life satisfaction and psychological need satisfaction
  1. Tez No: 756799
  2. Yazar: TOLGA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ARAÇ ILGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor kulüplerinde görev alan yöneticilerin psikolojik iyi oluş, yaşam doyumu ve psikolojik ihtiyaç doyumu düzeylerinin incelenmesidir. Araştırma grubunu Hatay Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve Hatay Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı olan spor kulüplerinden 242 spor yöneticisi oluşturmaktadır. Katılımcılara kişisel bilgileri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, Telef (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”, Dağlı ve Baysal (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan Yaşam Doyumu Ölçeği“ ve Kardaş ve Yalçın (2018) tarafından Türkçeye uyarlanmış olan ”Psikolojik İhtiyaç Doyumunda Denge Ölçeği" uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programına işlenerek analiz işlemleri yapılmıştır. Verilerin analizinde, demografik özellikleri tanımlamak için sayı yüzde dağılımı ve tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğuna Skewness ve Kurtosis değerleri ile bakılmıştır (Skewness ve Kurtosis değerleri -1,5 ile +1,5 arasında). Verilerin analizinde tek yönlü Varyans Analizi T testi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi değerlendirmede ise Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Psikolojik İhtiyaç Doyumunda Denge Ölçeğinden algıladıkları puanların spor yöneticilerinin yaş, medeni durum, meslek, eğitim, yöneticilik süresi, gelir, sigara kullanımı, kaygılı bir insan olma değişkenlerine göre farklılaştığı; Psikolojik İyi Oluş Ölçeği puanlarının medeni durum, gelir, alkol kullanımı, kaygılı ve stresli bir insan olma değişkenlerine göre farklılaştığı görülmüştür. Analiz sonucunda anlamlı bir regresyon modeli ve psikolojik iyi oluş değişkendeki varyansın %37'sinin ilişkisellik, yeterlik ve özerklik alt boyutları tarafından açıklandığı bulunmuştur. Bu bulgulara göre, ilişkisellik, yeterlik ve özerklik alt boyutları psikolojik iyi oluşu olumlu ve anlamlı olarak yordamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the psychological well-being, life satisfaction and psychological need satisfaction levels of the managers working in sports clubs. The research group consists of 242 sports managers from the sports clubs affiliated to Hatay Amateur Sports Clubs Federation and Hatay Youth and Sports Provincial Directorate. In order to collect personal information from the participants,“Personal Information Form”,“Psychological Well-Being Scale”adapted into Turkish by Telef (2013), Life Satisfaction Scale adapted into Turkish by Dağlı and Baysal (2016), and“Satisfaction with Life Scale”adapted into Turkish by Kardaş and Yalçın (2018). The Balance in Psychological Needs Satisfaction Scale" was applied. The obtained data were processed into the SPSS 15.0 package program and analyzed. In the analysis of the data, number percentage distribution and descriptive statistics were made to define the demographic characteristics. The conformity of the data to the normal distribution was checked with Skewness and Kurtosis values (Skewness and Kurtosis values ranged from -1.5 to +1.5). One-way Analysis of Variance T test, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used in the analysis of the data. Pearson correlation analysis and regression analysis were used to evaluate the relationship between the scales. As a result of the research, it was found that the scores they perceived from the Balance in Psychological Needs Satisfaction Scale differed according to the variables of age, marital status, occupation, education, duration of management, income, smoking, and being an anxious person; It was observed that the scores of the Psychological Well-Being Scale differed according to the variables of marital status, income, alcohol use, and being an anxious and stressed person. As a result of the analysis, it was found that 37% of the variance in a significant regression model and psychological well-being variable was explained by the sub-dimensions of relationality, competence and autonomy. According to these findings, relatedness, competence and autonomy sub-dimensions predict psychological well-being positively and significantly.