8 katlı mevcut bir yapının performans analizi
  1. Tez No: 942982
  2. Yazar: ABDULVAHAP ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yapılan bu çalışmada İstanbul Nişantaşı'nda 1985 yılında inşa edilen, kısmi bodrumlu zemin kat ile toplamda 8 katlı bir konut yapısının doğrusal ve doğrusal olmayan performans analizi yapılmış ve mevcut durumu bu analiz sonuçlarına göre raporlanmıştır. Yapılan analizler için STA4-Cad sonlu elemanlar programı kullanılmıştır. İlgili yapının mimari projesine ulaşılmış, mimari proje referans alınarak yeni bir statik röleve projesi hazırlanmıştır. Yapıda TBDY 2018 yönetmeliğine uygun olarak her katta 3 adet olmak üzere toplamda 24 adet karot numunesi, her katta 3 adet olmak üzere 24 adet kolon donatı okuması ve her katta 2 adet olmak üzere toplamda 16 adet sıyırma yapılmıştır. Zemin parametrelerinin belirlenmesi için sismik çalışmaya dayalı zemin etüt raporu ve geoteknik rapor hazırlanmıştır. İlgili laboratuvar ve saha çalışmalarının ardından elde edilen verilen ile bilgisayar destekli analiz yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde doğrusal hesap yöntemiyle yapılan performans analizine göre yapı“Göçme durumu”performansına, doğrusal olmayan hesap yöntemine göre yapılan performans analizine göre ise“Kontrollü Hasar”performans hedefine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, linear and non-linear performance analysis of an 8-storey residential building with partial basement and ground floor built in 1985 in Nişantaşı, Istanbul, has been carried out and its current condition has been reported according to the results of these analyzes. STA4-Cad finite element program was used for the analysis. The architectural project of the related building was accessed, and a new static survey project was prepared with reference to the architectural project. In accordance with TBDY 2018 regulations, a total of 24 core samples (3 on each floor), 24 column reinforcement readings (3 on each floor) and 16 stripping (2 on each floor) were performed. Soil investigation report and geotechnical report based on seismic study were prepared to determine the soil parameters. Computer-aided analysis was performed with the data obtained after the relevant laboratory and field studies. As a result of the analyses, according to the performance analysis made by the linear calculation method, the building has reached the“Collapse condition”performance and according to the performance analysis made by the non-linear calculation method, it has reached the“Controlled Damage”performance target.