Titanyum eklentisinin alüminyum bronz CuAl10Ni5Fe4'ün aşınma davranışı ve mikroyapı üzerine etkisi
Effect of titanium addition on wear behavior and microstructure of to aluminum bronze CuAl10Ni5Fe4
  1. Tez No: 942986
  2. Yazar: SALEM MOHMED MAHMOUD BAROUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, titanyum eklentisinin alüminyum bronz cual10ni5fe4'ün aşinma davranişi ve mikroyapi üzerine etkisi araştırılmıştır. Numunelerin dökümü Sağlam Metal Sanayi ve Ticaret Ar-Ge Merkezi'nde yapıldı. Eritme, 10 kilogramlık 5M orta frekanslı indüksiyon ocağında yapıldı. İki yükleme yapıldı: biri titanyumsuz, diğeri ise %0,20 titanyumlu. 1230oC'de dökümler meydana geldi. Döküm için kalıcı bir kalıp kullanıldı. Kuru aşınma incelemeleri için ileri geri aşınma test cihazı kullanıldı. Ağırlık 30 N, kayma hızı 0,1 m/s ve mesafe 10000 m idi. Aşınma sırasındaki sürtünme kuvvetini tespit etmek için tribometre koluna bir yük hücresi takıldı ve veriler anında bilgisayarda saklandı. Mikroyapılara titanyum ilavesiyle β fazında ekstra bir değişiklik görülmezken, yumuşak α fazında bölgesel büzülme gözlendiği ve κ faz oranında artış olduğu belirlendi. Titanyum ilavesiyle sertlik 226,17 HB'den (titanyumsuz) 237,80 HB'ye (%0,20 titanyumla) yükseldi. Aşınma testlerinde %0,2 titanyum katkılı alaşımın 10000 metreden sonra en az ağırlık kaybı sağlayan en iyi malzeme olduğu belirlendi. Bu malzemenin 10000 metreden sonraki ağırlık kaybı ise 4,53x10-06 gr. Aşınma sırasındaki sürtünme katsayılarının paralel olduğu ve en düşük değere sahip malzemenin 0,108472 değeriyle %0,2 titanyum katkılı CuAl10Ni5Fe4 alaşımı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of titanium addition on the wear behavior and microstructure of aluminum bronze cual10ni5fe4 was investigated. The samples were cast at Sağlam Metal Industry and Trade R&D Center. Melting was done in a 10 kilogram 5M medium frequency induction furnace. Two charges were made: one without titanium and one with 0.2% titanium. At 1230oC, castings occurred. A permanent mold was employed for casting. A back and forth wear test device was used for dry wear investigations. The weight was 30 N, the sliding speed was 0.1 m/s, and the distance was 10000 m. A load cell was attached to the tribometer arm to detect friction force during wear, and the data was immediately stored on the computer. While no extra change was observed in the β phase with the addition of titanium in the microstructures, it was determined that regional shrinkage was observed in the soft α phase and there was an increase in the κ phase ratio. With the addition of titanium, the hardness increased from 226.17 HB (without titanium) to 237.80 HB (with 0.2% titanium). In wear tests, it was determined that the alloy with 0.2% titanium addition was the best material providing the least weight loss after 10000 meters. The weight loss of this material after 10000 meters is 4.53x10-06 g. It was seen that the friction coefficients during wear were parallel and the material with the lowest value was the CuAl10Ni5Fe4 alloy with 0.2% titanium addition, with a value of 0.108472.