Kayısının Türkiye ekonomosindeki yeri ve önemi
The place and importance of apricots in the Turkish economy
  1. Tez No: 942994
  2. Yazar: EDA KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin kayısı üretimi ve ihracatı incelenerek mevcut durum kapsamlı bir şekilde ortaya konulmuştur. Ayrıca SWOT analizi kullanılarak Türkiye'nin kayısı üretimindeki güçlü ve zayıf yönleri belirlenmiş, fırsatlar ve tehditler değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Türkiye'nin özellikle kuru kayısı olmak üzere kayısı ihracatında lider konumda olduğu ortaya konuşmuştur. Rusya, Almanya, İngiltere, ABD Fransa ve İtalya kayısı ihracatı yapılan önemli ülkelerdir. Swot analizinden elde edilen sonuçlara göre Türkiye'nin dünya lideri konumunda olması, coğrafi yapının uygun olması, kalitenin yüksek olması ve ihracat potansiyelinin yüksekliği gibi güçlü yönlerinin olduğu, diğer taraftan ise üretim maliyetlerinin yüksekliği, pazarlama eksiklikleri, iklimsel riskler, işletmelerin küçük olması ve aktif üretici birliklerinin olamaması gibi zayıf yönlerinin olduğu ortaya konulmuştur. Diğer taraftan, ihracat hacminin ve verimliliğin artırılabilir olması, organik üretim ve yan ürün geliştirme imkânları gibi fırsatlar sektörün gelişimi için önemli avantajlar sunarken, iklim değişikliği, hastalık ve zararlılar, ticaret engelleri, döviz kuru dalgalanmaları ve küresel rekabet gibi tehditlerin sektördeki sürdürülebilirliği zorlaştırdığı ortaya konulmuştur. Sahip olunan güçlü yönler Türkiye'nin dünya pazarındaki lider konumunu pekiştirmektedir. Ancak, bu liderliğin sürdürülebilmesi için zayıf yönlerin değerlendirilerek giderilmesi, fırsatların en iyi şekilde değerlendirilmesi ve tehditlere karşı proaktif önlemlerin alınması ve bu doğrultuda politikaların uygulanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's apricot production and export were examined, and the current situation was presented comprehensively. In addition, Turkey's strengths and weaknesses in apricot production were determined using SWOT analysis, and opportunities and threats were evaluated. According to the results, Turkey is the leader in exports of apricots, especially dried apricots. Russia, Germany, England, the USA, France, and Italy are important countries for exports of apricots. The results obtained from the SWOT analysis revealed that Turkey has strong aspects, such as being a world leader, having a suitable geographical structure, high quality, and high export potential; on the other hand, it has weak aspects, such as high production costs, marketing deficiencies, climatic risks, the small size of enterprises, and a lack of active producer unions. On the other hand, while opportunities such as increasing export volume and productivity, organic production, and by-product development opportunities offer important advantages for the development of the sector, it was revealed that threats such as climate change, diseases and pests, trade barriers, exchange rate fluctuations, and global competition make sustainability in the sector difficult. The present strengths reinforce Turkey's leading position in the world market. However, it has been concluded that to maintain this leadership, weaknesses must be assessed and eliminated, opportunities must be evaluated in the best way possible, proactive measures must be taken against threats and policies must be implemented accordingly.