XVII. yüzyılın ilk yarısında Osmanlı İmparatorluğu'nda köylü-devlet ilişkileri: Ankara ve Aydın örneği
The peasant-state relations in the Ottoman Empire in the first half of the 17th century: The case of Ankara and Aydin
  1. Tez No: 943003
  2. Yazar: SATİYE AYTUNCA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Osmanlı Devleti, ekonomisini ve devlet düzenini geleneksel tarım toplumu üzerine inşa etmiştir. Bu sebeple köylüler, üretimin devamlılığı ve ekonominin gelişmesi açısından toplumda hayati bir role sahiptir. Zira devlet, birtakım kanun ve sözleşmelerle köylünün haklarını garanti altına almaya çalışmış böylece karşılıklı bir güven ve bağlılık ortamı oluşturmak istemiştir. Ancak pratikte bu düzen, sanıldığı kadar sorunsuz işlememiştir. Özellikle 16. yüzyılın sonları ve 17. yüzyıldaki değişim, karışıklık ve kriz ortamı, köylü-devlet ilişkilerinde de bazı sorunları beraberinde getirmiştir. Bir yandan eşkıyalarla baş etmeye çalışan köylüler aynı zamanda yerel yöneticilerinin ve vergi memurlarının yolsuzluklarıyla da uğraşmak durumunda kalmıştır. Devlet ise kimi zaman isyancılara görev ve rütbe vererek kimi zaman da cezalandırarak köylünün ve toplumun huzur ve güvenliğini sağlamaya çalışmıştır. Bu çalışmanın amacı, muhtelif kaynaklardan hareketle Aydın ve Ankara örneği üzerinden köylü-devlet ilişkisine farklı bir bakış açısı sunmaktır. Buna göre söz konusu dönemde yaşanan gelişmelerin köylü-devlet nezdinde nasıl algılandığı, ortaya çıkan sorunlar karşısında ne gibi tutum ve stratejiler geliştirildiği ve bu durumun toplumsal düzeni nasıl etkilediği meseleleri karşılaştırmalı ve bütüncül bir şekilde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman State built its economy and state order on the traditional agricultural society. For his reason, peasant have a vital role in society in terms of the contitnuity of production and the develeopment of the economy. Because the state tried to guarantee the rights of the peasants with certain laws and contracts, thus wanted to create an atmosphere of mutual trust and loyalty. However, in practice, this order did not work as flawlessly as it might seem. The change, confusion and crisis environment, especially in the late 16th and 17th centuries, brought some problems in peasant-state relations. On the one hand, the peasant, who tried to deal with the bandits, also had to deal with the corruption of local administratos and tax officials. The state on the other hand, tried to ensure the peace and security of the peasants and the society, sometimes by assigning duties and rank to the rebels and sometimes by punishing them. The aim of this study is to present a different perspective on the peasant-state relotionship through the examples of Aydin and Ankara, based on various sources. Accordingly, the issues of how the developments in the said period were perceived by the peasant-state, what attitudes and strategies were developed in the face of problems, and how this situation affected the social order are examined in a comparative and holistic way.