Türkiye'de siyaset kültürü ve siyasal parti folkloru
Political culture and political party folklore in Turkey
  1. Tez No: 943010
  2. Yazar: METİN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 596
Özet
Kitlelerin ortak yaşamlarına, günlük hayatlarına ve geleceklerine büyük oranda yön veren siyaset, günümüze kadar pek çok disiplin dalının araştırma ve inceleme konusu olmuştur. En başta -doğal olarak- içkin olduğu siyaset bilimi olmak üzere sosyoloji, felsefe, psikoloji, ekonomi vb. gibi bilim dallarıyla olan ilişkisi bu zamana kadar pek çok farklı yönden irdelenen siyasetin halkbilimi ile olan kesişmesini doğrudan ele alan sınırlı sayıda çalışma olduğu fark edilmiştir. Kitlelerin siyaseti, siyasetin kitleleri ve kültürü ve aynı zamanda kültürün siyaseti etkilediği düşünüldüğünde siyaset-folklor disiplinini birleştiren çalışmaların hem nicelik hem de nitelik olarak artırılmasının önem arz ettiği düşünülmektedir. Bu sebeple söz konusu tez çalışması, Türkiye'nin çok partili hayata geçmesiyle birlikte teşekkül eden ve kökleri İttihat ve Terakki hareketine kadar dayanan çağdaş siyaset kültürünün, halkbilimi ile ilişkisini deşifre etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Politics, which largely shapes the common lives, daily lives and futures of the masses, has been the subject of research and examination of many disciplines until today. He studied sociology, philosophy, psychology, economics etc. It has been noticed that there are a limited number of studies that directly deal with the intersection of politics and folklore, whose relationship with sciences such as Considering that the politics of the masses, the politics of the masses and the culture, and at the same time the culture affects the politics, it is thought that it is important to increase the studies that combine the discipline of politics and folklore both in terms of quantity and quality. For this reason, the thesis in question aims to decipher the relationship between folklore and contemporary political culture, which was formed with Turkey's multi-party system and whose roots date back to the Union and Progress movement.