Kamu sektöründe üst düzey yönetici pozisyonlarında kadın–erkek eşitliği: Avrupa ülkeleri ve Türkiye'nin karşılaştırmalı analizi
Female - male equality in senior executive positions in public sector: A comparative analysis of European countries and Türkiye
- Tez No: 943032
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Kadınların toplumdaki rolüne ilişkin önyargılar ve basmakalıp inançlar kamu sektöründe üst düzey yöneticilik pozisyonlarına ulaşma şanslarını sınırlamaktadır. Avrupa'da öne çıkan uygulamalar mevzuatın, kamu politikalarının ve düzenleyici görevlerin getirilmesiyle toplumsal cinsiyet eşitliğinin teşviki birçok ulusal politika gündemine alınması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu durum benzer şekilde Türkiye'de de gelişme gösteren ve iyileştirilmeye çalışılan bir aşamadadır. Böyle bir iyileştirme sürecinde mevcut durumun tespiti, iyi örneklerin incelenmesi ve rol model çıkarılması açısından kamuda kadın erkek dağılımının ve eşitliğinin incelenmesi hem politika yapıcılara hem de literatüre bir katkı olarak değerlendirilebilecektir. Bu araştırmalar yapılırken karşılaştırılan ülkelerde kadınların yönetici pozisyonuna daha çok yükselmesini sağlayan sosyal, ekonomik, siyasal, kültürel, hukuki ve yönetsel boyutlar analiz edilerek farklılıklar tespit edilecektir ve Türkiye'de kamu sektöründe kadın-erkek eşitliğinin yönetim kademelerinde sağlanmasına ilişkin öneriler sunulacaktır. Bu inceleme 1980 – 2000 ile 2000 – 2020 yılları arasındaki üst düzey kamu yöneticilerine odaklanmayı planlamaktadır. Bu yıllardaki kadın – erkek çalışanların sayısal dağılımına, kültürel normlara ve bilişim teknolojilerinin etkileriyle kamu sektöründe nasıl bir tablo ortaya konulduğuna bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
Prejudices and stereotypes about the role of women in society limit women's chances of reaching senior management positions in the public sector. Prominent practices in Europe emerge as promoting gender equality through the introduction of legislation, public policies and regulatory mandates, including in many national policy agendas. This situation is at a stage that is similarly developing in Turkey and is being tried to be improved. In such an improvement process, examining the distribution and equality of women and men in the public sector in terms of determining the current situation, examining good examples and creating role models can be considered as a contribution to both policy makers and the literature. While these researches are being conducted, the social, economic, political, cultural, legal and administrative dimensions that enable women to rise to managerial positions in countries will be analyzed, differences will be determined and suggestions will be presented to ensure gender equality. In this study, it is planned to focus on senior public administrators between 1980 – 2000 and 2000 – 2020. The numerical distribution of male and female employees in these years, cultural norms and the effects of information technologies in the public sector will be examined.