Okul öncesi çocukların annelerinin paylaşan ebeveynlik (sharenting) davranışları ile ebeveyn öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between sharenting practices and parental self-efficacy among mothers of preschool children
  1. Tez No: 943038
  2. Yazar: ŞEBNEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDALI AYBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmada, okul öncesi dönem çocuğu olan annelerin, paylaşan ebeveynlik davranışları ile ebeveyn öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu İstanbul'da ikamet eden ve okul öncesi dönem çocuğu olan 459 anne oluşturmaktadır. Çalışmada sosyodemografik özellikler, paylaşan ebeveynlik davranışı ve ebeveyn öz yeterliği arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada annelerin öz yeterlik düzeyini belirlemek amacıyla Güler Yıldız vd., (2021) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ve toplam 18 maddeden oluşan 6'lı Likert tipindeki Yenilenmiş Berkeley Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği (BPSE-R), paylaşan ebeveynlik davranışlarını ölçmek amacıyla Alemdar ve Kahraman (2023) tarafından geliştirilen ve 17 maddeden oluşan 5'li Likert tipindeki Paylaşan Ebeveynlik Ölçeği (PEÖ) ve sosyodemografik değişkenleri ölçmek için araştırmacı tarafından oluşturulan 9 soruluk sosyodemografik form kullanılmıştır. İstatistik analizi için IBM SPSS 27 programı kullanılmış olup ölçekler arasındaki korelasyonun düzeyi ve yönü, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Ölçeklerin sosyodemografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği ise Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the sharenting behaviors of mothers with preschool-aged children and their parenting self-efficacy. The sample group consisted of 459 mothers residing in Istanbul with preschool-aged children. The study examined the relationship between sociodemographic characteristics, shared parenting behaviors, and parental self-efficacy. To determine the mothers' self-efficacy levels, the Berkeley Parental Self-Efficacy Scale Revised (BPSE-R), adapted into Turkish by Güler Yıldız et al., (2021), was used. This scale consists of 18 items on a 6-point Likert scale. To measure sharenting behaviors, The Sharenting Scale, developed by Alemdar and Kahraman (2023), consisting of 17 items on a 5-point Likert scale, was employed. Additionally, a 9-item sociodemographic form created by the researchers was used to assess sociodemographic variables. For statistical analysis, the IBM SPSS 27 program was utilized. The level and direction of the correlation between the scales were examined using Pearson's Product-Moment Correlation analysis. Differences in the scales based on sociodemographic variables were evaluated using Independent Samples t-tests and ANOVA tests.