Türkçe eğitiminde sesli yayın kullanımının dinleme becerisine etkisi
The effect of using audio broadcasting on listening skills in Turkish education
  1. Tez No: 943040
  2. Yazar: SİBEL YELTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkçe eğitiminde sesli yayın kullanımının dinleme becerisine etkisini incelemektir. Bu araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada kullanılarak farklı bakış açılarından veriler toplama imkânı elde edilmiş, daha kapsamlı ve derinlemesine bir anlayış sağlayan karma yöntem desenlerinden sıralayıcı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında yarı deneysel desenlerden ön test son test eşitlenmemiş kontrol ve deney gruplu desen kullanılmıştır. Nitel kısmında ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ilçesindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 80 7. Sınıf öğrencisi ile MEB' e bağlı resmi okullarda Türkçe öğretmeni olarak görev yapan 15 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak Karakuş Tayşi ve Özbay (2016) tarafından geliştirilen“Dinleme Becerisine Yönelik Tutum Ölçeği”ile Yalçın ve Özcan (2022) tarafından dinleme özyeterliğine ilişkin geliştirilen“Dinleme Becerisi Ölçeği”belirlenmiş, nitel veri toplama aracı olarak ise araştırmacı tarafından farklı niteliklerde hazırlanan öğretmen ve öğrenci görüşme formları kullanılmıştır. Çalışmada nicel veriler belirlenen ölçeklerle, nitel veriler ise görüşme formları aracılığıyla elde edilmiştir. Nicel verilerin analizi için betimsel istatistikler, bağımsız (ilişkisiz) örneklemler t- testi, bağımlı (ilişkili) örneklemler t-testi, Shapiro Wilk testleri uygulanmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda araştırma sorularına cevap olacak nitelikte araştırma sonuçları ortaya konmuştur. Buna göre nicel bulgulardan olan sesli yayınların dinleme becerisi tutumu ve özyeterliliğini olumlu yönde etkilediği bulgusu nitel bulgular tarafından da desteklenmiştir. Ayrıca Türkçe eğitiminde sesli yayın kullanımına yönelik Türkçe öğretmenlerinin görüşlerinin olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of audio broadcasting on listening skills in Turkish education. In this study, quantitative and qualitative research methods were used together to collect data from different perspectives, and sequential explanatory design, one of the mixed method designs that provides a more comprehensive and in-depth understanding, was used. In collecting the quantitative data of the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest unequalized control and experimental groups was used. In the qualitative part, semi-structured interview technique was used. The study group of the research consists of 80 7th grade students studying in a public secondary school in Şahinbey district of Gaziantep province in the 2023-2024 academic year and 15 participants working as Turkish teachers in official schools affiliated to the Ministry of National Education. In the study, the“Attitude Scale towards Listening Skills”developed by Karakuş Tayşi and Özbay (2016) and the“Listening Skills Scale”developed by Yalçın and Özcan (2022) regarding listening self-efficacy were used as quantitative data collection tools, and teacher and student interview forms prepared by the researcher in different qualities were used as qualitative data collection tools. In the study, quantitative data were obtained through the scales and qualitative data were obtained through interview forms. For the analysis of quantitative data, descriptive statistics, independent (unrelated) samples t-test, dependent (related) samples t-test, Shapiro Wilk tests were applied. Qualitative data were analyzed by content analysis method. In line with the findings obtained, research results that will answer the research questions were put forward. Accordingly, the finding that audio broadcasts positively affect listening skill attitude and self-efficacy, which is one of the quantitative findings, is also supported by qualitative findings. In addition, it was concluded that the opinions of Turkish teachers about the use of audio broadcasts in Turkish education were positive.