Yapay zekanın sanat eğitiminde kullanılmasına yönelik bir uygulama örneği
An application example for the use of artificial intelligence in the art education
  1. Tez No: 806239
  2. Yazar: MELİKE ERDURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. GONCA HÜLYA YAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Son yüzyılda meydana gelen teknolojik gelişmeler, sanat dünyasında büyük bir değişim yaratmıştır. Bu değişimin en son aşaması ise yapay zekâ olarak adlandırılan teknolojinin günümüz sanat ürünlerinde kullanımı ile gerçekleşmektedir. Özellikle görsel sanatlar alanına müdahil olan yapay zekâ ürünleri, yaratıcılık ve yetenekten ziyade artık tekniğin kullanıldığı bir üretme sürecini ön plana çıkarmaktadır. Bu durum sanatta yeni bir düşünme ve algılama sürecini ortaya çıkarırken sanatın var olan niteliğinin ise sorgulanmasını gerekli kılmıştır. Bu sorgulamada önemli olan hususlar; geleneksel sanat mekanlarının bilgisayar ortamlarına devredilişi, estetik kaygıdan yoksun bir tavrın kullanımı, geleneksel malzemelerin yerini bilgisayar ve yapay zekâ ürünlerinin almış olması, yeni ifade biçimlerinin açığa çıkması ve bu gelişmeler ile izleyicinin algısının da yeni bir boyut kazanmasıdır. Araştırma, tüm bu oluşumların çözümlenmesi, yapay zekânın sanat etkinliği ve eğitiminde kullanımının irdelenmesi yanında bugün nasıl ve nerelerde kullanıldığının ortaya konularak etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla ele alınmıştır. Bu bakımdan araştırma kapsamınca belirlenen Uşak Mehmet Sesli Ortaokulu'nun 5. Sınıfında öğrenim gören 21 öğrencinin oluşturduğu çalışma grubuyla, yapay zekâ teknolojisi ile çalışan GauGAN isimli resim üretme programı üzerinden eğitim-uygulama aşamalı bir deneysel çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın uygulama sürecinde öğrencilerin hem doğal hem de yapay ortamda oluşturdukları resimlerinden, araştırmacı günlüğünden ve sesli/işitsel kayıt cihazlarından nitel yöntem ile veriler elde edilirken öğrenci resimlerinin 3 alan uzmanı tarafından değerlendirmeleri sonucunda ise nicel yöntem ile veriler elde edilmiştir. Bu sebeple karma araştırma yöntemi kullanılarak ele alınan çalışmanın, teknoloji ile erginleşen sanatın geçirdiği yapısal ve biçimsel değişimlerinin incelenmesi bakımından geleceğin sanat eğitimcileri, öğrencileri ve ilgilileri açısından bir öngörü kılavuzu oluşturması nedeniyle önem arz ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Technological developments in the last century have created a great change in the art world. The last stage of this change is realized with the use of technology called artificial intelligence in today's art products. Artificial intelligence products, which are especially involved in the field of visual arts, highlight a production process in which technique is now used rather than creativity and talent. While this situation reveals a new thinking and perception process in art, it has made it necessary to question the existing quality of art. The important points in this inquiry are; The transfer of traditional art spaces to computer environments, the use of an attitude devoid of aesthetic concern, the replacement of traditional materials with computer and artificial intelligence products, the emergence of new forms of expression and the perception of the audience gaining a new dimension with these developments. The research has been discussed in order to analyze all these formations, to examine the use of artificial intelligence in art activity and education, as well as to reveal how and where it is used today and to evaluate its effects. In this respect, an experimental study with an education-practice phase was carried out with the study group consisting of 21 students studying in the 5th grade of Uşak Mehmet Sesli Secondary School, which was determined within the scope of the research, through the painting production program called GauGAN, which works with artificial intelligence technology. In the application process of the study, data were obtained by qualitative method from the pictures created by the students in both natural and artificial environments, the researcher's diary and audio/visual recording devices, while the data were obtained with the quantitative method as a result of the evaluation of the student pictures by 3 field experts. For this reason, it is thought that the study, which is handled using the mixed research method, is important because it creates a foresight guide for future art educators, students and interested parties in terms of examining the structural and formal changes of art that has matured with technology.