Türk sinemasında film müziği besteciliği
Soundtrack composition in Turkish cinema
  1. Tez No: 943078
  2. Yazar: AFRA ELİF DİNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ MADANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Film müzikleri, sinema izleyicisi ile sahneler arasındaki bağı kuvvetlendiren, sahneleri öne çıkartan ve filmin akılda kalıcılığını arttırmasını sağlamaktadır. Bu durumda film müziklerinin özgünlüğünün ve film müziği besteciliğinin öne çıkması kaçınılmaz olmuştur. Film müziklerinin ait olduğu filme özgü, konuya, zamana ve mekâna ilişkin olarak bestelenmesi, izleyiciler üzerindeki etkiyi arttırmaktadır. Bu tez çalışmasının ikinci bölümünde, Türk sinemasında film müziği besteciliğinin önemi üzerine araştırmalar yapılmış, film müziklerinin Dünya sineması ve Türk sinemasındaki gelişim süreçleri, önemi ve işlevlerinden bahsedilmiş, sesli sinema ve sessiz sinema dönemlerindeki gelişmeler sunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde sinemanın Türkiye'ye gelişi, sesli ve sessiz sinema dönemi incelenmiştir. Dördüncü bölümde film müziklerinin film sahnelerindeki destekleyici rolü ele alınmıştır. Sahne ve senaryoya uygun bestelenen özgün film müziklerinin, Türkiye'de az kullanılmasının nedenleri sorgulanmıştır. Beşinci bölümde ise 50'li yıllardan, 80'li yıllara kadar film müziklerinin gelişimi, Türk sinemasında, film müziği besteciliği konusundaki çalışmalar incelenmiş, Türk film müziği bestecileri üzerinde araştırmalar yapılmış ve bu alandaki önemli besteciler tespit edilmiştir. Altıncı bölümde ise film müziğinin besteciliği, Dünyada ve Türkiye'deki yapısı, bestecilerin özgün film müziği yapımında, film için yapacakları besteleri oluştururken, nasıl bir yol izledikleri ve bu süreçte karşılaştıkları sorunlara değinilmiştir. Film müziğinin bestelenme aşamasındaki süreçleri incelenmiştir. Bu araştırma, Türk sinemasında film müziği besteciliğinin durumu ele alınarak, özgün film müziklerinin sinemadaki önemini vurgulamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Film soundtracks strengthen the bond between the cinema audience and the scenes, highlight the scenes and increase the memorability of the film. In this case, the originality of the soundtrack and the composition of the soundtrack came to the fore. The fact that the soundtracks are composed specific to the film they belong to, related to the subject, time, and place increases the effect on the audience. In the second part of this thesis, research has been done to show the significance of film music composition in Turkish cinema, the development processes, importance and functions of film soundtracks in world cinema and Turkish cinema are mentioned, and the developments in the sound cinema and silent cinema periods are presented. In the third part of the study, the arrival of cinema in Turkey and the period of sound and silent cinema are examined. In the fourth chapter, the supporting role of the soundtracks in the movie scenes is discussed. The reasons for the low use of original soundtracks composed in accordance with the stage and scenario in Turkey were questioned. In the fifth chapter, the development of film music from the 50s to the 80s, studies on film music composition in Turkish cinema were examined, researches were made on Turkish film music composers and important composers in this field were identified. In the sixth chapter, the composition of the soundtrack, its structure in the world and in Turkey, the way the composers followed in the production of the original soundtrack, while composing the compositions for the film, and the problems they encountered in this process were mentioned. Finally, the process of composing the soundtrack was examined. The goal of this thesis is to show the significance of original film soundtracks in cinema by considering the situation of film music composition in Turkish cinema.