Effect of social classes on love relationship in Wuthering Heights
Uğultulu Tepeler'de sosyal sınıfların aşk ilişkilerine etkisi
  1. Tez No: 943077
  2. Yazar: BİLGENUR HACIBEKTAŞOĞLU KOCATEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP SARIARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Emily Brontë'nin Uğultulu Tepeler romanında romantik ilişkiler üzerindeki sosyal sınıf etkileri incelenir. Sosyal sınıf farklılıklarının ve sosyal statünün etkisi, romanın iki ana karakteri Heathcliff ve Catherine üzerinden analiz edilir. Sosyal sınıflar ve bu sınıfların keskin bir şekilde bölünmesi, ayrımcılığa yol açmış ve tarih boyunca toplumlar arasında bir sorun haline gelmiştir. Birçok toplumda olduğu gibi, 19. yüzyıl İngiltere'si de bu tür bölünmelerden etkilenmiştir. 1847'de yayınlanan Uğultulu Tepeler romanı, İngiliz kültürüne ışık tutarak Viktorya İngiltere'sini ve o dönemin sosyal ve politik yapılarını inceleme fırsatı sunar. Sosyal durumun etkileri Heathcliff karakteri üzerinden incelenerek, sosyal ve ekonomik sorunların bu dönemde İngiliz toplumu üzerindeki etkisi analiz edilir. Uğultulu Tepeler romanındaki olaylar İngiltere'nin sanayileşmesi sırasında gerçekleşir ve bu süreç toplumun her alanına yansır. İngiltere'de Sanayi Devrimi ile birlikte derin sosyal ve ekonomik değişimler ortaya çıkar ve romanda tasvir edilen Viktorya orta sınıfı bu değişime ışık tutar. Roman, sınıf ayrımcılığının bireysel ve toplumsal etkilerini gösterir ve bu nedenle çıkan çatışmaları gözlemleme fırsatı sunar. Brontë'nin Uğultulu Tepeler romanı, döneminin yerleşik hiyerarşilerine meydan okuyarak, bu tezin göstermeyi amaçladığı gibi, Viktorya İngiltere'sinin toplumsal gerçekliğine dair önemli içgörüler sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the effects of social classes on romantic relationships in Emily Brontë's Wuthering Heights. The impact of social class differences and social status is analyzed through the novel's two main characters, Heathcliff and Catherine. Social classes and the sharp division of these classes have led to discrimination and become a problem across societies throughout history. As in many societies, nineteenth-century England was affected by such divisions. This novel, published in 1847, sheds light on British culture, and it offers the opportunity to examine Victorian England and the social and political structures of that period. By examining the effects of the social situation through the character of Heathcliff, the impact of social and economic problems on British society during the period will be analyzed. As the events in Wuthering Heights take place amidst the industrialization of England, this process is reflected in all aspects of society. In England, the Industrial Revolution was accompanied by profound social and economic shifts, and the Victorian middle class portrayed in the novel sheds light on this shift. The novel shows the individual and social effects of class discrimination and provides the opportunity to observe the resulting conflicts. By challenging the established hierarchies of her day, Brontë's novel provides important insights into the social reality of Victorian England, as this thesis aims to show.