Sürdürülebilir kırsal yaşamın peyzaj unsurları çerçevesinde planlanması: kırsal yaşam modeli
Planning of sustainable rural life within the framework of landscape elements, rural life model
  1. Tez No: 943081
  2. Yazar: SUNA YÜZGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünyada ve Türkiye'de kırsal toplumun incelenmesinde sosyolojik olarak iki temel yaklaşım görülmektedir. İlk yaklaşım olan kuramsal çalışmalar daha çok toplumsal yapı ve kırsal dönüşümün süreçlerini içermekte olup, ikinci yaklaşım olarak ise mikro düzeyde gerçekleştirilen ve uygulamaya dayalı saha çalışmaları benimsenmektedir. Bir yerleşim mekânı olan kırsal alanlar, doğal çevre ve toplumsal yapı olmak üzere iki temel unsur kapsamında incelenmektedir. Bu iki unsurun sürekli olarak birbirleri ile etkileşim içerisinde olması coğrafya, ekonomi, ziraat, jeoloji ve antropoloji gibi alanlar ile de doğrudan ya da dolaylı olarak etkileşim içerisinde olduğunu göstermektedir. Türkiye'de uzun yıllara ait veriler incelendiğinde kırsal ve kent nüfusu arasındaki geçişkenliğin değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Öncelikle 1980'li yıllardan sonra ülkenin üst ölçekli stratejik planlamalarının doğal bir sonucu olarak, kırsal nüfus hızla azalmış kent nüfusu artış göstermiştir. Kent nüfusundaki hızlı artış bir yandan kırsal alandaki üretim dokusunda farklılık oluşturmuş diğer yandan altyapı açısından yeterli hazırlığın olmadığı kentlerde sosyokültürel ve ekonomik problemlerin oluşmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, Adana'nın Karaisalı ilçesindeki mahallelerin (köylerin) sosyal, kültürel ve ekonomik koşulları, ekosistem hizmetleri, ve sürdürülebilirlik bağlamında ele alınmış, yaşam kalitesini ve halkın refah seviyesini arttırabilmek, kırsaldaki imajın düzeltilerek özellikle genç nüfusun kırsalda kalmasını sağlayabilmek amacıyla alanın potansiyeli araştırılmıştır. Kırsal kalkınma yaklaşımı ile belirlenecek olan kırsal yerleşim merkezlerinin seçiminde anket tekniği kullanılarak kırsalın dinamiklerinin güncel gereksinimler doğrultusunda dönüştürülmesi ve gerekli stratejilerin geliştirilmesi hedefiyle öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are two main sociological approaches to the study of rural society in the world and in Türkiye. The theoretical studies, which are the first approach, mostly include social structure and the processes of rural transformation, while field studies based on micro-level and practice are adopted as the second approach. Rural areas, which are a settlement place, are analyzed within the scope of two basic elements: natural environment and social structure. The fact that these two elements are in constant interaction with each other shows that they are in direct or indirect interaction with fields such as geography, economy, agriculture, geology and anthropology. When the data for many years in Türkiye are analyzed, it is known that the transitivity between rural and urban population varies. First of all, as a natural consequence of the country's high-scale strategic planning after the 1980s, the rural population decreased rapidly and the urban population increased. The rapid increase in the urban population has created a difference in the production texture in rural areas on the one hand, and on the other hand, it has caused sociocultural and economic problems in cities where there is not enough preparation in terms of infrastructure. In this study, the social, cultural and economic conditions of the neighborhoods (villages) in Karaisalı district of Adana are discussed in the context of ecosystem services and sustainability.