Acil servise düşme nedeniyle gelen 65 yaş ve üstü hastaların yaşam aktiviteleri ve düşme endişesinin değerlendirilmesi
Assessment of activities of daily living and fear of falling in patients 65 and older admitted to the emergency department for falls
- Tez No: 943085
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada acil servise düşme nedeniyle gelen 65 yaş ve üzeri hastaların yaşam aktiviteleri ve düşme endişelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma T.C. Sağlık Bakanlığına bağlı İstanbul Anadolu Yakasında bulunan Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesinde yapıldı. Çalışma verileri, acil travma bölümüne 1 Haziran-1 Eylül.2023 tarihleri arasında düşme şikayetiyle gelen 65 yaş ve üzeri 700 hastadan elde edildi. Verilerin toplanmasında; hasta tanılama formu, Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi ve Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası (UDES) kullanıldı. İstatistiksel değerlendirmede SPSS 29.0 paket programında sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma kullanıldı. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Kolmogorow-Smirnov testi ile belirlendi. Grupların normal dağılım gösterdiği saptandı. Bağımsız gruplar arasındaki ortalamaların farkını değerlendirmek için ikili gruplarda bağımsız gruplarda t testi, üç ve daha fazla bağımsız gruplarda tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı ve farkın hangi grupta olduğu TUKEY testi ile belirlendi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalamaları 74,15±7,33 (medyan=72, Min= 65, maks=100)'dür. Cinsiyet dağılımına bakıldığında, kadınların %54, erkeklerin ise %46 oranında olduğu saptandı. Daha önce düşme öyküsü olanların oranı %70,3, sürekli ilaç kullananların oranı %91,5 olup, düşme nedeniyle acile gelen hastaların %15,7'sine yatış verildi. Barthel ölçeği puan ortalaması 83 (min=0, maks=100), UDES puan ortalaması 30,6 (min=16, maks=64) olarak saptandı. BARTHEL ve UDES ölçekleri arasında korelasyona bakıldığında negatif yönde güçlü bir ilişki bulunduğu tespit edildi (r=-0,868; p=
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the daily living activities and fall-related anxiety of patients aged 65 and older who visited the emergency department due to falls. Materials and Methods: The study was conducted at Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital located on the Asian side of Istanbul, under the Ministry of Health of the Republic of Turkey. The study data were obtained from 700 patients aged 65 and older who visited the emergency trauma department between June 1 and September 1, 2023, with complaints of falls. To collect data, a patient diagnosis form, the Barthel Index of Activities of Daily Living, and the International Falls Efficacy Scale (FES) were used. For statistical evaluation, the SPSS 29.0 software was employed to calculate frequency, percentage, mean, and standard deviation. The normality of the data was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test. It was determined that the data followed a normal distribution. To evaluate the differences in means between independent groups, an independent t-test was used for binary groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was applied for three or more independent groups. The group where the difference occurred was identified using the Tukey test. Results: The average age of the participants was 74.15±7.33 (median=72, Min=65, Max=100). In terms of gender distribution, 54% were women and 46% were men. The percentage of individuals with a history of falls was 70.3%. The percentage of those who were on continuous medication was 91.5%, and 15.7% of patients who came to the emergency department due to a fall were hospitalized. The average score on the Barthel Index was 83 (Min=0, Max=100), and the average score on the UDES scale was 30.6 (Min=16, Max=64). A strong negative correlation was found between the Barthel Index and UDES scale scores (r=-0,868; p=