Müzik performansları ve kimlik göstergeleri bağlamında Çamşıhı ağzı
Çamşıhı dialect in the context of musical performances and identity indicators
  1. Tez No: 943099
  2. Yazar: SEVİM YAMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DOĞUŞ VARLI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışması,“Müzik Performansları ve Kimlik Göstergeleri Bağlamında Çamşıhı Ağzı”başlığı altında, Çamşıhı Bölgesi'nin müzik kültürü ve müzikal kimliği üzerinde yapılan sanatta yeterlilik tezidir. Söz konusu bu tezde şu soruların cevapları aranmıştır. Çamşıhı ağzı müzik performansları, toplumsal kimliklerin inşasında nasıl bir rol oynamaktadır ve müziklerin fonetik, spectrum ve spektogram analizi, bu kimlik gösterimlerini nasıl ortaya koymaktadır? Çamşıhı ağzı müzik performansları, yöresel ağız ve şiveyi kullanarak toplumsal kimliklerin inşasında nasıl bir rol oynamaktadır? Çamşıhı ağzı müzik performansları, günlük ritüeller ve bölge halkının müzik kültürü belleği bağlamında toplumsal kimliklerin inşasında nasıl bir rol oynamaktadır ve bölgenin müziksel farklılıkları, yakın çevreleriyle karşılaştırıldığında kimlik göstergelerini nasıl şekillendirmektedir? Literatürde Çamşıhı yöresi ozanlık geleneği üzerine çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da, genel olarak Çamşıhı müzik kültürü ve Çamşıhı Ağzı üzerine yeterli kaynak ve araştırma olmadığı tespit edilmiştir. Sözlü kültürde sürekliliğini devam ettiren bu gelenekle ilgili özelliklerin yazılı hale getirilmesine duyulan ihtiyaç, tezin yapılmasında etki eden en önemli faktör olmuştur. Sözlü kültürü yazılı metin üzerinde anlatma ve anlama sürecinin gerçekleşmesinde, müzik performansını ve toplumsal kimlik üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik olarak, yörede kullanılan ağız özellikleri ile vokalda kullanılan ses tekniklerinin analiz edilmesine özen gösterilerek gerçekleştirilen bir süreç olmuştur. Alan araştırmasında elde edilen verilerin fonetik açıdan incelenmesi ve spektrogram analizlerinin yapılmasıyla, kültürel bağlamın dinamiklerini anlamanın yanı sıra, somut gösterimlerle yazılı bir literatür oluşturulmasına katkı sağlamak hedeflenmiştir. Bu şekilde, müziğin toplumsal bağlamdaki performansını ve kimlik inşasını anlamak mümkün hale gelmektedir. Çamşıhı yöresi müziklerinin icraları Performans Teori kuramı ve kimlik kuramları kuramsal çerçevesi ile dinleyici, mekân, zaman ve aidiyet bağlamlarında ele alınmıştır. Çamşıhı yöresi müziklerinin diğer yöre müziklerinden farklılıkları, özel icra teknikleri kültürel kimlik bağlamında değerlendirilmiştir. Yörenin kendine özgü müzikal yapıları, yöresel ezgi kalıpları, yörede alan araştırması sırasında elde edilen müzik performansı örnekleri hem vokal icra hem de çalgısal icra olarak yörenin özel üslup ve tavrını ortaya koymaktadır. Araştırma sırasında karşılaşılan ve kaydedilen Türk Halk Müziği formları arasında bulunan uzun havalar, Çamşıhı yöresinde yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Yörenin karakteristik özelliğini gösteren kalıp ezgilerin yanı sıra, ezgilere giydirilen söz kalıpları da yöreye ait müzik performansı ve müzik kimliğini yansıttığı gözlenmektedir. Sözü edilen uzun havaların vokal performanslarının ise yörenin üslup tavır özelliklerini en iyi yansıtan özelliğe sahip olduğu görülmektedir. Benzer biçimde çalgı icrası (baglama) esnasında kullanılan“sarma”tekniği de yörenin müzik kimliğini yansıtan önemli unsurlardandır. Alan araştırması metodolojisi kullanılan çalışmada, yukarıda bahsedilen bulguların elde edilişi etnografi, netnografi tekniği ve bu tekniklerin içinde yer alan görüşme, yerinde gözlem, katılımcı gözlem yöntemleriyle gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study is an artistic proficiency thesis on the musical culture and musical identity of the Çamşıhı Region, under the title“Çamşıhı Dialect in the Context of Musical Performances and Identity Indicators”. In this thesis, answers to the following questions were sought. What role do Çamşıhı dialect musical performances play in the construction of social identities, and how do phonetic, spectrum and spectrogram analysis of music reveal these identity representations? Although there have been various studies on the bard tradition of Çamşıhı region in the literature, it has been determined that there are not enough resources and research on Çamşıhı music culture and Çamşıhı Dialect in general. The need to put the features related to this tradition, which continues its continuity in oral culture, into writing was the most important factor affecting the preparation of the thesis. In the process of explaining and understanding oral culture through written text, it has been a process carried out by paying attention to the analysis of the dialect features used in the region and the sound techniques used in vocal, in order to understand musical performance and its effects on social identity. By phonetically examining the data obtained in the field research and performing spectrogram analysis, it is aimed to understand the dynamics of the cultural context as well as to contribute to the creation of a written literature with concrete representations. In this way, it becomes possible to understand the performance and identity construction of music in the social context. the context of listener, place, time and belonging within the theoretical framework of Performance Theory and identity theories. The differences of Çamşıhı region's music from other regional music and its special performance techniques were evaluated in the context of cultural identity. The unique musical structures of the region, local melodic patterns, and musical performance examples obtained during field research in the region reveal the special style and attitude of the region, both in vocal performance and instrumentalperformance. Among the Turkish Folk Music forms both encountered during field research and recorded, long havas are commonly encountered in the Çamşıhı Region. In addition to the patterned melodies that show the characteristic features of the region, it is observed that the lyric patterns incorporated into the melodies reflect the musical performance and musical identity of the region. It is seen that the vocal performances of the long havas mentioned have the feature that best reflects the stylistic and attitude characteristics of the region.Similarly, the“sarma”technique used during instrument performance (baglama) is one of the important elements reflecting the musical identity of the region. In the study using field research methodology, the above-mentioned findings were obtained through ethnography, netnography techniques and the interview, on-site observation and participant observation methods included in these techniques.