İnsan kaynakları yönetiminin örgüt kültürünün oluşumundaki etkisinde demokratik liderlik tarzının aracı rolü ve buna yönelik bir araştırma
The mediatory role of democratic leadership style in the effect of human resources management on the formation of organizational culture and a research on it
  1. Tez No: 943115
  2. Yazar: ERVAH EYMEN AYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüz iş dünyasında, örgüt kültürünün sürdürülebilir başarı ve çalışan bağlılığı üzerindeki etkisi giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Örgüt kültürünün şekillenmesinde insan kaynakları yönetimi kritik bir rol oynarken, liderlik tarzları da bu sürecin yönünü belirleyen temel unsurlar arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, demokratik liderlik anlayışı, çalışan katılımını teşvik eden, açık iletişimi destekleyen ve iş birliğini güçlendiren bir yaklaşım sunmaktadır. İnsan kaynakları yönetimi, örgütsel amaçlara ulaşmak doğrultusunda insan sermayesinin etkin ve verimli biçimde kullanılmasını hedefleyen stratejik bir yönetim alanıdır. Bu yönetim süreci, kurum içerisinde paylaşılan değer, norm ve inançların oluşturduğu örgüt kültürü ile doğrudan ilişkilidir. Öte yandan, çalışanların karar alma süreçlerine aktif katılımını teşvik eden demokratik liderlik yaklaşımı, hem çalışan motivasyonunun artırılmasına hem de katılımcı ve sürdürülebilir bir çalışma ortamının inşa edilmesine katkı sağlamaktadır. Bu bakış açılarıyla, bu çalışmada insan kaynakları yönetiminin örgüt kültürünün oluşumundaki etkisini ele alırken, demokratik liderlik tarzının bu süreçte nasıl bir aracı rol üstlendiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Teorik çerçeve ile desteklenen bu araştırma, aynı zamanda alana yönelik özgün bulgular sunarak yöneticilere ve insan kaynakları profesyonellerine değerli bilgiler sağlamayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, nicel karar verme yöntemi olan anket yapılmıştır, araştırmanın evreni İstanbul Avrupa Yakası ve araştırmanın örneklemi ise Avrupa Yakasında ikamet eden özel sektör (havacılık, eğitim ve perakende sektörü) çalışanları olan 301 kişidir. Bu çalışmanın bulguları sonucunda , insan kaynakları yönetiminin örgüt kültürüne etkisinde demokratik liderlik tarzının aracılık rolü olduğu görülmüştür. Özellikle de yaş grupları incelendiğinde, genç viii çalışanların, orta yaş grubu çalışanlara kıyasla demokratik liderlik tarzının benimsenmesi konusundaki farkındalığı anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, çalışma süreleri daha kısa olan çalışanların daha uzun süreli çalışanlara oranla demokratik liderlik tarzını daha fazla benimsedikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, the impact of organizational culture on sustainable success and employee commitment is becoming increasingly important. While human resources management plays a critical role in shaping organizational culture, leadership styles are also among the basic elements that determine the direction of this process. In this context, the democratic leadership approach offers an approach that encourages employee participation, supports open communication and strengthens cooperation. Human resources management is a strategic management area that aims to use human capital effectively and efficiently in order to achieve organizational goals. This management process is directly related to the organizational culture formed by shared values, norms and beliefs within the institution. On the other hand, the democratic leadership approach that encourages active participation of employees in decisionmaking processes contributes to both increasing employee motivation and building a participatory and sustainable work environment. With these perspectives, this study aims to examine the effect of human resources management on the formation of organizational culture, while examining how democratic leadership style plays a mediating role in this process. Supported by a theoretical framework, this research also aims to provide valuable information to managers and human resources professionals by presenting original findings for the field. In this study, a survey, which is a quantitative decision-making method, was conducted, the universe of the research is the European Side of Istanbul and the sample of the research is 301 people working in the private sector (aviation, education and retail sectors) residing on the European Side. As a result of the findings of this study, it was x seen that democratic leadership style has a mediating role in the effect of human resources management on organizational culture. Especially when age groups are examined, it was determined that young employees have a significantly higher awareness of adopting democratic leadership style compared to middle-aged employees. However, it was revealed that employees with shorter working hours adopt democratic leadership style more than those with longer working hours.