Örgüt kültürünün örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde yetenek yönetiminin aracılık rolünün incelenmesi
Examination the mediating role of talent management over the effect of organizational culture on organizational commitment
  1. Tez No: 667795
  2. Yazar: EVREN DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET MÜGE KART
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
İnsan kaynakları, diğer üretim faktörlerine göre açıkça daha stratejik bir nitelik taşımaktadır. Özellikle günümüz iş dünyasında, teknoloji/bilgi kaynakları, doğal kaynaklar, finansal kaynaklar ve girişimciliğin etkinliği, insan kaynaklarının yetkinliğine yüksek düzeyde bağlıdır. Öte yandan, işletmenin nesilden nesile aktarılan ve paylaşılan ortak değerleri olan örgüt kültürü de örgütlerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve rekabet edebilmelerinin temel unsuru niteliğindedir. Köklü ve güçlü bir örgüt kültürüne sahip işletmeler, çalışanlar tarafından benimsenmekte ve içselleştirilmektedir. Alan yazında çalışanların örgütsel bağlılığı ile örgüt kültürü arasındaki ilişki üzerine odaklanan birçok çalışma bulunmaktadır. Çalışanların örgütsel bağlılığını artıracak ve örgüt kültürünü güçlendirecek politikaların geliştirilmesi açısından yetenek yönetimi konusu, insan kaynakları yönetimi alanında özel bir ilgiyi hak etmektedir. Yetenekli çalışanlar istihdam eden, çalışanlarının yeteneklerini geliştirmelerine imkân sağlayan ve onların sahip oldukları yetenekleri kullanmalarına fırsat veren işletmelerin rekabet üstünlüğü sağlayacakları öngörülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, örgüt kültürünün örgütsel bağlılık üzerine etkisinde yetenek yönetiminin aracılık rolünün incelenmesi olarak ifade edilebilir. Bu çerçevede oluşturulan araştırma modeline uygun olarak geliştirilen araştırma sorularını ve hipotezlerini test etmek üzere Adana, Konya, Kırşehir ve Bursa illerinde faaliyet gösteren otomotiv yan sanayi üretim işletmelerinden kolayda örneklem yöntemi ile veri toplanmıştır (n=715). Veri toplama araçları olarak, örgüt kültürü eksojen değişkeni için örgüt kültürü boyutlarını değerlendirmek için Denison ve Mishra (1995) tarafından önerilen ve Yahyagil (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan ölçek, yetenek yönetimi aracı değişkeni için, yetenek yönetimi uygulamaları algılarını ölçümlemek üzere Fegley (2006) tarafından geliştirilen ve Bahadınlı (2012) tarafından Türkçeye kazandırılan ölçek, örgütsel bağlılık endojen değişkeni için de Meyer, Allen ve Smith (1993) tarafından oluşturulan ve Wasti (2000) tarafından Türkçeye adapte edilen“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Demografik verilerin frekans ve yüzde dağılımları SPSS programı ile analiz edilmiştir. Ölçeklerin güvenilirlik ve geçerlilikleri ile hipotez testleri için Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modeli (KEKK-YEM) tercih edilmiş ve bunun için SmartPLS3 yazılımı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, ölçeklerin güvenilir ve geçerli olduğu, örgüt kültürünün örgütsel bağlılığı artırdığı ve bu ilişki üzerinde ise yetenek yönetiminin aracı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Compared to the other factors of production, human resources are definitely more strategically relevant. Particularly in today's business world, the efficiency of other factors including technology/information resources, natural resources, financial resources and entrepreneurship is highly dependent upon the competencies of human resources. Correspondingly, the organizational culture, which is to be defined as the common values of a corporation passed down and shared through generations, is viewed as the fundamental constituent for the survival and competitiveness of an organization. Corporations with a deep-rooted and robust organizational culture are adopted and embraced by employees. There exist numerous studies focusing on the relationship between organizational commitment of employees and organizational culture in the related literature. Talent management as a topic in the field of human resources management deserves special attention naturally, as it is projected to contribute developing policies that will strengthen the organizational commitment of employees and the organizational culture. Companies that recruit talented employees and allow them to develop and make use of their talents are predicted to acquire competitive advantage. The key objective of this study can be stated as examining the mediating role of talent management over the effect of organizational culture on organizational commitment. To test the research questions and hypotheses developed in accordance with the research model formed in this framework, data wereCompared to the other factors of production, human resources are definitely more strategically relevant. Particularly in today's business world, the efficiency of other factors including technology/information resources, natural resources, financial resources and entrepreneurship is highly dependent upon the competencies of human resources. Correspondingly, the organizational culture, which is to be defined as the common values of a corporation passed down and shared through generations, is viewed as the fundamental constituent for the survival and competitiveness of an organization. Corporations with a deep-rooted and robust organizational culture are adopted and embraced by employees. There exist numerous studies focusing on the relationship between organizational commitment of employees and organizational culture in the related literature. Talent management as a topic in the field of human resources management deserves special attention naturally, as it is projected to contribute developing policies that will strengthen the organizational commitment of employees and the organizational culture. Companies that recruit talented employees and allow them to develop and make use of their talents are predicted to acquire competitive advantage. The key objective of this study can be stated as examining the mediating role of talent management over the effect of organizational culture on organizational commitment. To test the research questions and hypotheses developed in accordance with the research model formed in this framework, data were collected through convenience sampling method from production enterprises located in the provinces of Adana, Osmaniye, Konya, Kırşehir and Bursa (n = 715). As the data gathering instruments, the scale suggested by Denison and Mishra (1995) to assess the organizational culture traits and accommodated into Turkish by Yahyagil (2004) for the exogenous variable organizational culture, the scale developed to measure the perceptions of talent management practices by Fegley (2006) and adapted to Turkish by Bahadınlı (2012) for the mediating variable of talent management, and“Organizational Commitment Scale”constructed by Meyer, Allen ve Smith (1993) and adjusted into Turkish by Wasti (2000) for the endogenous variable organizational commitment were employed. The frequency and percentage distributions of demographic data were analyzed using the SPSS statistical program. For scale reliability, validity and hypothesis testing, partial least squares structural equation model (PLS-SEM) was utilized and SmartPLS3 software tool was utilized for this purpose. The results of the analyses exposed that the scales used was valid and reliable. It was also determined that organizational culture enhances the organizational commitment and talent management has a mediating effect on this relationship. collected through convenience sampling method from production enterprises located in the provinces of Adana, Osmaniye, Konya, Kırşehir and Bursa (n = 715). As the data gathering instruments, the scale suggested by Denison and Mishra (1995) to assess the organizational culture traits and accommodated into Turkish by Yahyagil (2004) for the exogenous variable organizational culture, the scale developed to measure the perceptions of talent management practices by Fegley (2006) and adapted to Turkish by Bahadınlı (2012) for the mediating variable of talent management, and“Organizational Commitment Scale”constructed by Meyer, Allen ve Smith (1993) and adjusted into Turkish by Wasti (2000) for the endogenous variable organizational commitment were employed. The frequency and percentage distributions of demographic data were analyzed using the SPSS statistical program. For scale reliability, validity and hypothesis testing, partial least squares structural equation model (PLS-SEM) was utilized and SmartPLS3 software tool was utilized for this purpose. The results of the analyses exposed that the scales used was valid and reliable. It was also determined that organizational culture enhances the organizational commitment and talent management has a mediating effect on this relationship.