Toplam kalite kültürünün oluşturulmasında insan kaynakları uygulamalarının önemi ve toplam kalite kültürünün insan kaynakları uygulamaları üzerindeki izdüşümleri
The importance of human resources practices on the establishment of total quality cultures and the projections of total quality culture on human resources practices
- Tez No: 530625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİL BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Toplam Kalite Yönetimi (TKY) bir iyileşme, yenilenme, sürdürülebilirlik kültürüdür. Bu kültürün örgüt kültürü olarak inşa edilebilmesi için insan kaynağının stratejik bir unsur olarak görülüp kalite odaklı olarak yönetilmesine ihtiyaç duyulur. Toplam Kalite Yönetimi'nin amacı örgütlere rekabet üstünlüğü sağlamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için hedef; örgütün yönetsel kodlarını değiştirerek bu yönetsel kodları kabullenecek, verimliliğini ve sürekliliğini sağlayacak insan kaynağını istihdam etmek, istihdam edilmiş olan insan kaynağını ise eğitmek ve böylelikle kalite kültürünün yerleşmesini aynı zamanda devamlılığını sağlamaktır. Yeni endüstri sisteminde Toplam Kalite Yönetimi, belirtilen amaçları gerçekleştirebilmesi için, insan kaynağı ile direk iletişim halinde olan, personel seçme, performans değerlendirme, iş değerleme, iş analizi, eğitim, ücretlendirme gibi işlev ve fonksiyonları olan bir bölüme ihtiyaç duyar. Toplam Kalite Yönetimi' nin örgüt kültürü olabilmesi ve örgüt kültürü olarak zorunlu standartlar çerçevesinde güvenceli bir şekilde sürdürülebilmesi için İnsan Kaynakları Yönetimi fonksiyonlarını kalite odaklı olarak yeniden yapılandırmalıdır. Yeniden yapılandırırken, ISO standartlarını, ulusal ve uluslararası kalite kuruluşlarının mevzuatlarını dikkate alır. Bu çalışmada, toplam kalite felsefesinin kalite kültürü olarak yerleşmesi ve sürdürülebilir rekabet üstünlüğüne dönüşebilmesi için insan kaynakları yönetiminin fonksiyonlarını toplam kalite sistemi çerçevesinde nasıl kullandığı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Total Quality Management (TQM) is a recovery, innovation, and sustainability culture. In order to build this culture as an organizational culture, it is needed to be viewed human resources as a strategic element and manage it via quality-oriented. The aim of Total Quality Management is to provide a competitive advantage to the organizations. To reach this aim, the target is to employ the human resource that will accept the administrative codes by changing the administrative codes for the organization and will ensure their productivity and sustainability, to educate human resource that was employed and also to ensure the continuity of the culture. In the new industrial system to achieve the specified goals, Total Quality Management needs a department with having a direct communication with human resource and having such a function of personnel selection, performance evaluation, job evaluation, job analysis, education, pricing etc. Human Resources Management functions should be reconstructed with quality-oriented in order to change Total Quality Management to an organizational culture and to safely maintenance in the framework of mandatory standards as an organizational culture. During reconstruction, it is taken ISO standards and the legislation of national and international agencies into consideration. In this study, to settle total quality philosophy as a quality culture and turn it into a sustainable competitive advantage, it is focused on how Resources Management uses its functions in the framework of the total quality system.