İnatçı kabızlığı olan çocuklarda etkili barsak yönetiminin anal manometri sonuçlarıyla değerlendirilmesi
Evaluation of effective bowel management in children with intractible constipation using anal manometry results
  1. Tez No: 943127
  2. Yazar: ASLIHAN NALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KÖYLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: İnatçı kabızlık nedeniyle barsak yönetim programına alınan hastalarda program başlangıcında ve bitişinde uygulanan anal manometri sonuçlarının karşılaştırılması ve klinik değişiklikler ile korelasyonunun değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tıp Fakültesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniğine 01.03.2022 ve 01.03.2024 tarihleri arasında kabızlık nedeniyle gelen, en az 3 ay medikal tedavi kullanmış ancak şikayetleri gerilememiş, altta yatan organik hastalığı bulunmayan 4-17 yaş arası hastalar prospektif olarak incelendi. Verilerin istatistiksel analizi ve grafiklerin çizimi SPSS v26 (SPSS Inc., Chicago, IL, ABD) programıyla yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to compare the results of anal manometry performed at the beginning and at the end of the program and to evaluate the correlation with clinical alterations in patients enrolled in a bowel management program due to persistent constipation. Patients and Methods: Patients aged between 4 and 17 years who were examined at the Pediatric Surgery Clinic of Tepecik Training and Research Hospital, Izmir Medical Faculty, University of Health Sciences, Tepecik Training and Research Hospital between 01.03.2022 and 01.03.2024 because of constipation, who used medical treatment for at least 3 months but whose complaints did not regress, and who had no underlying organic disease were prospectively analyzed. Statistical analysis of the data and graphical representation were performed using SPSS v26 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA).