Festival turizmi kapsamında müzik festivallerinin değerlendirilmesi: Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali örneği
Evaluation of music festivals within the scope of festival tourism: The case of international Konya Mystic Music Festival
- Tez No: 943144
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAHADIR AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Destinasyon pazarlaması ve turizmin geliştirilmesi için önemli olan festivaller, son yıllarda giderek kentsel politika için etkili araçlar olarak görülmeye başlanmıştır. Festivallerde başarıya ulaşmanın temel yollarından biri, katılımcılarda sadakat oluşturmaktır. Birincisi 2004 yılında, Mevlâna'nın doğum yıldönümü anısına düzenlenen ve bugün otoriteler tarafından dünyanın mistik ve geleneksel müzikler alanındaki en saygın festivallerinden biri olarak gösterilen Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali'nin araştırma alanı olarak belirlendiği bu çalışmada, hangi faktörlerin katılımcı sadakatine yol açabileceğini daha iyi anlamak için; festivale sadakatin yordayıcıları olarak otantiklik, kalite, değer, memnuniyet ve güvenin etkilerinin test edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca araştırmada yordayıcılar arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Karma yöntemler araştırması desenlerinden eş zamanlı/paralel desen kullanılan araştırmada; festival ziyaretçilerinden elde edilen nicel verilerle festivali düzenleyenler ve turizm paydaşlarından elde edilen nitel veriler kullanılarak araştırmanın amacına yönelik zengin veriler elde edilmiş ve ortaya konmak istenen resim tüm ayrıntılarıyla sunulabilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda; 22-30 Eylül 2021 tarihlerinde düzenlenen 18. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali ziyaretçilerinden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 570 kişiye anket uygulanmıştır. Nitel boyutta ise kartopu örnekleme yoluyla belirlenen, festivali düzenleyenler ve turizm paydaşlarından oluşan 19 kişiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler KEKK-YEM yöntemi kullanılarak, nitel veriler ise tematik analiz ve içerik analizi yöntemleri çerçevesinde incelenmiştir. Nicel bulgular; festival otantikliğinin kalite, değer, memnuniyet, güven ve sadakati etkilediğini göstermiştir. Festival kalitesinin değer ve memnuniyet üzerinde anlamlı pozitif bir etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Festival değerinin memnuniyet ve güveni anlamlı biçimde etkilediği görülmüştür. Memnuniyetin sadakat ve güveni anlamlı biçimde etkilediği, aynı şekilde güvenin de sadakat üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. En fazla etkinin festival değeri→festivalden memnuniyet ilişkisinde, en düşük etkinin ise festival kalitesi→festivalden memnuniyet ilişkisinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ayrıca, nicel sonuçların nitel analiz verileri ile de desteklendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Festivals, which are important for destination marketing and tourism development, have increasingly begun to be seen as effective tools for urban policy in recent years. One of the key ways to achieve success at festivals is to build loyalty in attendees. International Konya Mystic Music Festival, which was first held in 2004 to commemorate the birth anniversary of Mevlana, is today considered by the authorities to be one of the most respected festivals in the world in the field of mystical and traditional music. In this study, in which Mystic Music Festival is determined as the research area, it is aimed to test the effects of authenticity, quality, value, satisfaction and trust as predictors of festival loyalty in order to better understand which factors may lead to attendee loyalty. Furthermore, the relationships among the predictors were also examined in the study. Convergent/parallel design, one of the mixed methods research designs, was utilized in the research. By making use of the quantitative data obtained from the festival visitors and the qualitative data obtained from the festival organizers and tourism stakeholders, rich data for the purpose of the research were acquired and the desired picture could be presented in full detail. In the quantitative aspect of the research; a survey was conducted to 570 people selected by simple random sampling method from the visitors of the 18th International Konya Mystic Music Festival held on 22-30 September 2021. In the qualitative aspect, semi-structured interviews were conducted with 19 people, including festival organizers and tourism stakeholders, who were determined through snowball sampling. Quantitative data were analyzed using PLS-SEM and qualitative data were analyzed using thematic analysis and content analysis methods. Quantitative findings showed that festival authenticity affected quality, value, satisfaction, trust and loyalty. Festival quality was found to have a significant positive effect on value and satisfaction. It was observed that festival value significantly affected satisfaction and trust. Satisfaction significantly affected loyalty and trust and likewise, trust had a significant effect on loyalty. The highest effect was in the relationship of festival value→satisfaction with the festival and the lowest effect was in the relationship of festival quality→satisfaction with the festival. Moreover, the findings indicated that quantitative results were supported by qualitative data.