İşletmelerde değişime karşı direnç sorununun dijital dönüşüme etkisinde liderliğin aracılık rolü: Konya sanayi işletmelerinde bir inceleme
The mediation role of leadership in the effect of the problem of resistance to change on digital transformation in businesses: A study in Konya industrial enterprises
- Tez No: 943147
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DİKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın amacı, işletmelerde değişime karşı direnç sorununun dijital dönüşüme etkisinde liderliğin aracılık rolünü test etmektir. Araştırma kapsamında, Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli firmalarda çalışan 444 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiş; Hayes Process Model 4 kullanılarak aracılık analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bağımsız değişken olarak değişime direnç, aracı değişken olarak liderlik ve bağımlı değişken olarak dijital dönüşüm ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, değişime direncin dijital dönüşüm üzerinde anlamlı ve negatif bir etkisi bulunmuştur. Ayrıca, değişime direncin liderlik üzerinde anlamlı ve negatif; liderliğin ise dijital dönüşüm üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi tespit edilmiştir. Liderliğin, değişime direncin dijital dönüşüme olan etkisinde anlamlı ve negatif bir kısmi aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir. Alt boyut analizlerinde ise, bilişsel direnç ve davranışsal direncin dijital dönüşüm üzerinde orta düzeyde etkili olduğu, duygusal direncin ise güçlü düzeyde etkili olduğu saptanmıştır. Bulgular, işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerinde liderliğin kritik bir aracı rol üstlendiğini ve çalışanların duygusal tepkilerinin dönüşüm süreçlerine önemli ölçüde yön verdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test the mediating role of leadership in the effect of resistance to change on digital transformation within enterprises. Data were collected from 444 participants working in medium and large-scale companies located in the Konya Organized Industrial Zone and analyzed using the SPSS program with Hayes Process Model 4 to perform a mediation analysis. In the study, resistance to change was used as the independent variable, leadership as the mediator variable, and digital transformation as the dependent variable. According to the findings, resistance to change has a significant and negative effect on digital transformation. Furthermore, resistance to change negatively and significantly affects leadership, while leadership positively and significantly affects digital transformation. It was revealed that leadership plays a significant and negative partial mediating role in the relationship between resistance to change and digital transformation. In the sub-dimension analyses, cognitive resistance and behavioral resistance were found to have a moderate level of impact on digital transformation, whereas emotional resistance exhibited a strong level of influence. These results indicate that leadership plays a critical mediating role in organizational digital transformation processes, and employees' emotional responses significantly guide the success of these processes.