Anoxybacillus flavithermus 2641t α-amilaz ve α-glukosidazının (oligo (1-6), (1-4) glukosidaz) ekpresyonu, karakterizasyonu, clea metodu ile immobilizasyonu
Expression, characterization, immobilisation by clea method of anoxybacillus flavithermus dsm 2641T α-amylase and α-glucosidase (oli̇go (1-6), (1-4) glucosidase
  1. Tez No: 943184
  2. Yazar: EMEL ALEMDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN BELDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
α-Amilaz ve α-glukosidaz, Glikozit hidrolazın temsilcilerindendir. Bu tez kapsamında, Anoxybacillus flavithermus 2641T α-amilaz ve α-glukosidaz genlerinin klonlanması, ekspresyonları, rekombinant olarak üretilen enzimlerin biyokimyasal karakterizasyonları ve CLEA yöntemi ile immobilizasyonları yapıldı. α-Amilaz ve α-glukosidazın doğal PAGE ve zimogram analizleri yapılarak, optimum pH, optimum sıcaklık ve kinetik parametreleri belirlendi. Toprak alkali metaller, alkali metaller, potansiyel inhibitörler, iyonik ve non-iyonik deterjanların, organik çözücülerin α-amilaz ve α-glukosidaz üzerine etkileri araştırıldı. α-Amilazın, substrat olarak patates nişastası varlığında optimum pH'sı 6,0-8,0 aralığında bulundu. Enzimin optimum sıcaklığı 70 °C olarak belirlendi. Patates nişastası için, α-amilazın Lineweaver-Burk eğrisi ile Km değeri 1,14 mg/ml, Vmax değeri 31 U/mg olarak belirlendi. α-Glukosidazın substrat olarak pNPG varlığında optimum pH'sı 6,0-8,0 aralığında, optimum sıcaklığı ise 60 °C olarak belirlendi. Çapraz bağlı enzim agregatları (CLEA) metodu kullanılarak enzimlerin ayrı olarak ve birlikte immoblizasyonu yapıldı. İmmobilize α-amilazın da karakterizasyonu yapılarak, optimum pH'sı 8,0-9,0, optimum sıcaklığı 70 °C, Km ve Vmax değerleri sırası ile, 0,94 mg/ml ve 35 U/ml olarak belirlendi. İmmobilize α-glukosidaz için optimum sıcaklık 55 °C, optimum pH 6,0-8,0 ve Km ve Vmax değerleri sırası ile 0,66 mM ve 811 U/mg olarak belirlendi. Birlikte immobilize edilen enzimler için optimum sıcaklık 55 °C, optimum pH 7,4 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
α-Amylase and α-Glucosidase are representatives of glyoxyl hydrolysis. In this study, cloning, expression, immobilization and characterization of α-glucosidase and α-amylase of Anoxybacillus flavithermus DSM 2641T were performed. α-amylase and α-glucosidase genes were produced recombinantly and purrified. Zymogram and Native PAGE analyses of α-amylase and α-glucosidase were performed, optimum pH, optimum temperature and kinetic parameters were determined. The effects of alkaline earth metals, alkali metals, potential inhibitors, ionic and non-ionic detergents, organic solvents on α-amylase and α-glucosidase activity were investigated. The optimum pH of α-amylase was between 6-8 in the presence of potato starch as a substrate. The optimum temperature of the enzyme was determined as 70 °C. For potato starch, the Km and Vmax values of α-amylase were 1.14 mg/ml and 31 U/mg by means of Lineweaver-Burk curve, respectively. The optimum pH for α-glucosidase in the presence of pNPG as substrate was found to be in the range of 6-8. The optimum temperature of the enzyme was 60 °C. The enzymes were immobilized separately and together by using the cross-linked enzyme aggregate (CLEA) method. The optimum pH for immobilized amylase was 8-9, the optimum temperature was 70 °C and the kinetic parameters were Km: 0.94 mg/ml and Vmax: 35 U/ml The optimum temperature for immobilized glucosidase was determined as 55 °C, the optimum pH as 6-8 and the kinetic parameters as Km: 0.66 mM and Vmax: 811 U/mg. The optimum pH for the co-immobilized enzymes was 55 °C and the optimum pH was 7.4.