Kredi derecelendirme kuruluşlarına eleştirel bakış: Türkiye ile Yunanistan karşılaştırması (1994-2023)
A critical overview of credit rating agencies: A comparison of Turkiye and Greece (1994-2023)
  1. Tez No: 943185
  2. Yazar: ONUR OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ekonomik serbestleşme adımları, sermaye piyasalarında işlem hacmi ve derinliğini arttırmakta, yatırımcı ile ihraççı aktörleri küresel ölçekte buluşturmaktadır. Bu süreç, taraflar arasında bilgi asimetrisi problemini beraberinde getirmiştir. Kredi derecelendirme kuruluşları ortaya çıkan bilgi eksikliğini gidermede kritik role sahiptir. Yatırımcılar ve ihraççıların temel beklentisi doğru, güncel, tarafsız ve şeffaf bilginin sunulmasıdır. Ancak yüksek kredi notuna sahip bazı ülkeler ve şirketlerin, kriz dönemlerinde problem yaşaması bu kuruluşların sorgulanmasına sebebiyet vermiştir. 2008 küresel krizi öncesinde Yunanistan, Moody's, S&P ve Fitch kuruluşlarından A seviyelerinde kredi notu alırken, Türkiye'nin kredi notu aynı dönemde yatırım yapılabilir seviyenin altında belirlenmiştir. Fakat krizin etkilerinin hissedilmeye başlaması ile birlikte Yunanistan borç krizine sürüklenerek yükümlülüklerini yerine getirmede zorluk yaşamıştır. Buna karşın Türkiye, aynı dönemde ekonomik dayanıklılığını koruyarak kredi notunu arttırmayı başarmıştır. Bu çelişkili tablo, kredi notlarında objektiflik ve adalet eleştirilerini beraberinde getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye ile Yunanistan'ın makroekonomik göstergeleri ile politik koşullarının karşılaştırılarak bahsedilen çelişkinin analiz edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Economic liberalisation steps increase the volume and depth of transactions in capital markets and bring investors and issuers together on a global scale. This process has brought along the problem of information asymmetry between the parties. Credit rating agencies have a critical role in eliminating the information asymmetry. The main expectation of investors and issuers is the provision of accurate, up-to-date, impartial and transparent information. However, the fact that some countries and companies with high credit ratings experience problems during crisis periods has led to the questioning of these organisations. Before the 2008 global crisis, Greece received A credit ratings from Moody's, S&P and Fitch, while Turkiye's credit rating was below investment grade in the same period. However, as the effects of the crisis began to be felt, Greece was dragged into a debt crisis and had difficulty in fulfilling its obligations. On the other hand, Turkiye managed to increase its credit rating by maintaining its economic resilience in the same period. This contradictory picture has led to criticisms of objectivity and fairness in credit ratings. The aim of this study is to analyse this contradiction by comparing the macroeconomic indicators and political conditions of Turkiye and Greece.