Hemşire göçü: Almanya'ya göçün itici ve çekici faktörlerinin belirlenmesi
Nurse migration: Determining the push and pull factors of migration to Germany
  1. Tez No: 943203
  2. Yazar: ZEYBEK ZEYTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KALANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmada hemşirelerin beyin göçündeki itici ve çekici faktörlerin belirlenmesi amacıyla Türkiye'den Almanya'ya göç etmek isteyen hemşirelerin beyin göçüne yönelik tutumları, iş yaşam kaliteleri, ekonomik kısıtlılık, işe bağlı duygusal tükenmişlik durumları; Almanya'ya göç etmiş hemşirelerin ise beyin göçüne yönelik tutum haricinde bu konulardaki durumları incelenmiştir. Kasım 2023- Nisan 2025 tarihleri arasında, tanımlayıcı, karşılaştırmalı ve ilişkisel türde yürütülen araştırmanın örneklemini Türkiye'den Almanya'ya göç etmek isteyen 112 hemşire ile Türkiye'den Almanya'ya göç etmiş 97 hemşire oluşturmuştur. Veriler,“Tanımlayıcı Özellikler Formu”,“Beyin Göçüne Yönelik Tutum”,“İşe Bağlı Duygusal Tükenmişlik”,“Ekonomik Kısıtlılıklar”ve“Hemşirelerde İş Yaşam Kalitesi”ölçekleriyle toplanmış; analizlerde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, korelasyon ve ikili lojistik regresyon testleri kullanılmıştır. Bulgulara göre, göç etmek isteyen hemşirelerin beyin göçüne yönelik tutumları ile iş yaşam kaliteleri (rs=-0.
Özet (Çeviri)
In the study, in order to determine the push and pull factors in the brain drain of nurses, the attitudes of nurses who want to migrate from Turkey to Germany towards brain drain, quality of work life, economic constraints, work-related emotional burnout, and the attitudes of nurses who have migrated to Germany towards brain drain were examined. The sample of the descriptive, comparative and correlational study conducted between November 2023 and April 2025 consisted of 112 nurses who wanted to migrate from Turkey to Germany and 97 nurses who had migrated from Turkey to Germany. Data were collected using the“Descriptive Characteristics Form”,“Attitude towards Brain Drain”,“Work-related Emotional Burnout”,“Economic Constraints”and“Quality of Work Life in Nurses”scales; descriptive statistics, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, correlation and binary logistic regression tests were used in the analyses. According to the findings, a significant, negative correlation was found between the attitudes of nurses who wanted to migrate towards brain drain and their quality of work life (rs=-0.