Konut mimarisinde mekansal dizim: Rize kent ölçeği kentsel dönüşüm alanları
Space syntax in residential architecture: Rize city scale urban regenarration areas
- Tez No: 943212
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Konut, insanın temel gereksinimlerini karşılayacak olan farklı mekanların anlamlı birlikteliği olarak tanımlanabilir. Bu anlamın detaylandırılması konutta mekan örgütlenmesi kavramının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Mekan örgütlenmesini etkileyen birçok faktör bulunmakta olup, toplumsal ve kültürel etmenler bunlardan sayılabilir. Konut, mekan, mekan örgütlenmesi kavramı her dönem araştırmacıların ilgisini çeken konular olmuşlardır. Konut ve mekan araştırmalarında birçok yöntem geliştirilmiş olup bunlardan biri de mekansal dizim yöntemidir. Mekansal dizim, mekan örgütlenmelerindeki benzerlik ve farklılıkların tespit edilmesine olanak veren bir yöntemdir. Konut özelinde yapılan çalışmaların geleneksel mimari ve müstakil konut örnekleri üzerinde yoğunlaştığı görülmüştür. Birbirine benzer konut projelerinin bu yöntemle irdelenmesi sonrasında farklılıklar ve sosyokültürel çıktılar elde edilip edilemeyeceği merak konusu olmuş, bunun üzerine incelenmek üzere Rize kent ölçeğindeki dönüşüm alanları seçilmiştir. Bu kapsamda yakın zamanda ve kamu eliyle yapılmış 3 kentsel dönüşüm projesindeki 29 farklı konut planı incelenmiştir. Yöntem olarak mekansal dizim yönteminin alt başlıkları olan geçirgenlik grafiği, derinlik analizi, kontrol değerleri analizi, bütünleşme analizi, temel fark faktörü analizi kullanılarak mekanlar sayılarla ifade edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda, konut planları 4 grupta sınıflandırılmıştır: çok güçlü, güçlü, orta güçte ve zayıf genotip. Analizler sonucu elde edilen grafiksel ve sayısal verilerle, incelenen plan tiplerinin sosyokültürel çıktılarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing can be defined as a meaningful combination of different spaces that will meet the basic needs of humans. The elaboration of this meaning has led to the emergence of the concept of spatial organization in housing. There are many factors affecting spatial organization, and social and cultural factors can be counted among them. The concepts of housing, space, and spatial organization have always been topics of interest to researchers. Many methods have been developed in housing and space research, and one of them is the spatial syntax method. Spatial syntax is a method that allows the determination of similarities and differences in spatial organizations. It has been observed that studies conducted specifically for housing have focused on traditional architecture and detached housing examples. After examining similar housing projects with this method, it has become a matter of curiosity whether differences and sociocultural outputs can be obtained, and therefore, transformation areas in the Rize city scale have been selected for examination. In this context, 29 different housing plans in 3 urban transformation projects recently carried out by the public have been examined. As a method, the subheadings of the spatial syntax method, namely permeability graph, depth analysis, control value analysis, integration analysis, and basic difference factor analysis, have been used to express spaces with numbers. The sociocultural outcomes of the examined plan types were reached with the graphical and numerical data obtained as a result of the analyses.