Depresyon tanılı yaşlı bireylerde metakognitif eğitimin depresif belirtiler, fonksiyonel olmayan tutumlar ve üstbiliş üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessing the efficacy of metacognitive training on depressive symptoms, dysfunctional attitudes and metacognition in elderly individuals diagnosed with depression
  1. Tez No: 943213
  2. Yazar: MERVE MURAT MEHMED ALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU, DOÇ. DR. LARA GUEDES DE PINHO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Giriş: Depresyon, yaşlı bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan ve sıklıkla fonksiyonel olmayan tutumlar ve olumsuz yaşlılık algısıyla ilişkili olan ciddi bir ruh sağlığı sorunudur. Bu nedenle, depresif belirtilerin azaltılması ve ilişkili bilişsel süreçlerin iyileştirilmesine yönelik yeni müdahale programlarının geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Amaç: Bu araştırmanın amacı, depresyon tanılı yaşlı bireylerde Metakognitif Eğitim-Gümüş programının depresif belirtiler, fonksiyonel olmayan tutumlar, üstbiliş ve yaşlılık algısı üzerine etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel desenin kullanıldığı bu araştırmaya, depresyon tanılı 60 yaş ve üzeri toplam 50 birey (24 müdahale, 26 kontrol) katıldı. Veri toplama araçları olarak Beck Depresyon Envanteri, Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği, Üstbiliş Ölçeği ve Avrupa Yaşlanma Tutumu Anketi kullanıldı. Müdahale grubuna 8 hafta süreyle program uygulandı ve her iki gruba müdahale öncesi, sonrası ve üçüncü ayda anket ve formlar uygulandı. Araştırmada, verilerin analizinde Pearson Ki-Kare testi, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi ve Non-Parametrik Tekrarlı Ölçümler Varyans Analizi kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması müdahale grubunda 67,50 ± 5,28, kontrol grubunda ise 68,88 ± 5,04 olup, her iki grubun sosyodemografik ve klinik özellikleri açısından benzer dağılım gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Depression is a serious mental health problem that significantly reduces the quality of life among older adults and is often associated with dysfunctional attitudes and negative aging perceptions. Therefore, it is crucial to develop new intervention programs aimed at reducing depressive symptoms and improving related cognitive processes. Aim: The study aim was to evaluate the effects of the Metacognitive Training-Silver program on depressive symptoms, dysfunctional attitudes, metacognition, and aging perceptions in elderly individuals diagnosed with depression. Method: This randomized controlled experimental study employed a pretest-post test design with follow-up measurements. A total of 50 individuals aged 60 and older diagnosed with depression (intervention group: 24, control group: 26) participated in this randomized controlled experimental study. Data were collected using the Beck Depression Inventory, Dysfunctional Attitude Scale, Metacognition Questionnaire, and Attitudes to Aging Questionnaire. The intervention group participated in an 8-week Metacognitive Training-Silver program, and both groups completed the questionnaires at baseline, post-intervention, and at the third-month follow-up. Data were analyzed using Pearson Chi-Square test, independent samples t-test, Mann-Whitney U test, and Non-Parametric Repeated Measures Variance Analysis. Results: The mean age of participants was 67.50 ± 5.28 years in the intervention group and 68.88 ± 5.04 years in the control group, with both groups demonstrating similar sociodemographic and clinical characteristics.