Mesleki etik programının eğitimcilerin meslek etiği tutumlarına etkisi
The effect of professional ethics program on educators' professional ethics attitudes
  1. Tez No: 943216
  2. Yazar: NUR CİHAN ÖRNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Öğretme, insan etkileşiminin en eski biçimlerinden biridir ve eğitimciler toplumda önemli bir rol oynamaktadır. Zamanla eğitimcilerin sorumlulukları artmış ve eğitim kurumları, değişim ve gelişimin öncüsü olmuştur. Eğitimcilerin etkili bir şekilde görevlerini yerine getirebilmeleri için uygun eğitim almaları ve etik standartlara uymaları önemlidir. Etik değerlere sahip eğitimciler, eğitimin amacına katkı sağlar. Ancak etik ve profesyonellik konusundaki tartışmalar, eğitimde etik uygulamaları yeterince etkilememektedir. Eğitimci yetiştirme programlarında davranış etiği derslerinin yetersiz olduğu ve etik eğitiminin nasıl uygulanacağına dair belirsizliklerin devam ettiği ifade edilmektedir. Etik eğitimi, eğitimcilerin etik sorumluluklarını yerine getirebilmeleri için önemlidir, ancak bu konuda kesin çözümler bulunamamıştır. Eğitimcilerin etik eğitiminin gerekliliği, neden, ne ve nasıl soruları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Etik eğitiminin eğitimci yetiştirmede neden gerekli olduğu, hangi içeriklerin öğretilmesi gerektiği ve derslerin bağımsız mı yoksa müfredata dahil mi olması gerektiği tartışılmaktadır. Ayrıca, etik derslerinde değerlendirmenin nasıl yapılması gerektiği de ele alınan bir konudur. İyi bir kişisel karakterin eğitimcilerin etik sorumluluklarını yerine getirmeleri için yeterli olmadığı belirtilmektedir. Etik eğitiminin gerekliliği yaygın olarak kabul edilse de içeriği ve uygulanma şekli konusunda hala tartışmalar devam etmektedir. Bu nedenle, etik eğitiminin teorik ve uygulamalı olması gerektiği vurgulanmaktadır. Araştırmanın amacı, eğitimcilerin meslek etiğindeki rollerini belirlemek ve etik programı hazırlayıp uygulayarak eğitimcilerin etik tutumlarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu programın, eğitimcilerin, yöneticilerin ve öğrenci velilerinin etik farkındalıklarını artırarak toplumsal kabul sağlaması beklenmektedir. Geçmişteki araştırmalar, etik standartların oluşturulması ve uygulanması gerektiğine odaklanmış olsa da ülkemizde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen etik programının uygulama sonuçlarına dair veri bulunmamaktadır. Bu eksiklik, araştırmanın önemini ve alandaki boşluğu doldurma potansiyelini ortaya koymaktadır. Araştırma, katılımcı eğitimcilerin soruları içtenlikle yanıtladığı ve veri toplama aracının geçerlik ve güvenirliğinin uzman görüşleriyle yeterli kabul edildiği varsayımıyla yapılmıştır. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılının güz döneminde Konya ilindeki Karatay Halk Eğitim Merkezleri'nde görev yapan eğitimcilerle sınırlıdır. Deney grubunda 8 ve kontrol grubunda 8 katılımcı bulunmaktadır. Bu çalışmada,“Mesleki Etik Programı”nın eğitimcilerin mesleki etik tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, karma bir yöntemle tasarlanmış olup nicel veriler,“Eğitimci Etik Davranışlar Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde, non-parametrik testlerden Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi uygulanmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analizler sonucunda“Mesleki Etik Programı”na katılan eğitimcilerin mesleki etik tutumlarının olumlu yönde geliştiği görülmüştür. Kontrol grubundaki eğitimcilerin mesleki etik tutumlarında anlamlı bir değişim gerçekleşmemiştir. Görüşlerine başvurulan deney grubundaki katılımcılar uygulanan eğitim programıyla ilgili olumlu görüşler belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Teaching is one of the oldest forms of human interaction, and educators play an important role in society. Over time, the responsibilities of educators have increased and educational institutions have become the pioneers of change and development. In order for educators to perform their duties effectively, it is important that they receive appropriate training and comply with ethical standards. Educators with ethical values contribute to the purpose of education. However, discussions about ethics and professionalism do not sufficiently affect ethical practices in education. It is stated that behavioral ethics courses are insufficient in educator training programs and uncertainties continue about how ethics education will be implemented. Ethics education is important for educators to be able to fulfill their ethical responsibilities, but no definitive solutions have been found on this issue. The necessity of ethical education of educators focuses on the questions of why, what and how. It is discussed why ethics education is necessary in training educators, what content should be taught, and whether the courses should be independent or included in the curriculum. In addition, how the evaluation should be carried out is also an issue that is addressed in ethics courses. It is stated that a good personal character is not enough for educators to fulfill their ethical responsibilities. Although the necessity of ethics education is widely accepted, there is still debate about its content and the way it is applied. Therefore, it is emphasized that ethics education should be theoretical and applied. The aim of the research is to determine the roles of educators in professional ethics and to develop the ethical attitudes of educators by preparing and implementing the ethics program. It is expected that this program will provide social acceptance by increasing the ethical awareness of educators, administrators and student parents. Although past research has focused on the need to create and apply ethical standards, there are no data on the implementation results of the ethics program developed by the Ministry of National Education in our country. This deficiency reveals the importance of research and its potential to fill the gap in the field. The research was conducted on the assumption that the participating educators answered the questions sincerely and that the validity and reliability of the data collection tool were considered sufficient with expert opinions. The research is limited to educators working at Karatay Public Education Centers in Konya province during the fall semester of the 2024-2025 academic year. There are 8 participants in the experimental group and 8 participants in the control group. In this study, the effect of the“Professional Ethics Program”on the professional ethical attitudes of educators was examined. The research was designed with a mixed method and quantitative data were collected through the“Educator Ethical Behaviors Scale”. Qualitative data were obtained with the semi-structured interview form developed by the researcher. In the analysis of quantitative data, Mann Whitney U Test and Wilcoxon Signed Rank Test were applied from non-parametric tests. Qualitative data were examined by content analysis method. As a result of the analyses, it has been seen that the professional ethical attitudes of the educators participating in the“Professional Ethics Program”have developed positively. There was no significant change in the professional ethical attitudes of the educators in the control group. Participants in the experimental group whose opinions were consulted expressed positive opinions about the implemented training program.