Ergenlerin duygusal zekâ düzeyleri ile olumsuz değerlendirilme korkusu ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between adolescents' emotional intelligence levels, fear of negative evaluation, and perceived social support levels
- Tez No: 943215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FUAT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırma, ergenlerin duygusal zeka düzeyleri ile olumsuz değerlendirilme korkusu ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Ergenlik dönemi, bireylerin kimlik gelişimi, sosyal ilişkiler ve duygusal denge gibi birçok önemli alanda değişim ve gelişim gösterdiği kritik bir süreçtir. Bu dönemde, duygusal zekanın, bireylerin duygularını anlama, yönetme ve başkalarıyla sağlıklı iletişim kurma becerileri üzerinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Aynı zamanda, olumsuz değerlendirilme korkusu, bireylerin sosyal ortamlarda kendilerini ifade etme biçimlerini, risk alma eğilimlerini ve genel olarak sosyal kaygı düzeylerini etkileyebilir. Bu çalışma, ergenlerin duygusal zekasının, olumsuz değerlendirilme korkusu ile nasıl bir ilişki içinde olduğunu ve bu ilişkinin algılanan sosyal destek düzeyleri tarafından nasıl etkilendiğini araştırmayı hedeflemektedir. Sosyal destek, özellikle ergenlik döneminde, bireylerin duygusal ve psikolojik iyi oluşlarını destekleyen önemli bir faktördür. Bu çalışmada, aile, arkadaşlar ve öğretmenler gibi farklı kaynaklardan alınan sosyal desteğin, ergenlerin duygusal zeka ve olumsuz değerlendirilme korkusu üzerindeki etkileri incelenecektir. Araştırmanın örneklemi, farklı sosyoekonomik düzeylere sahip ergenlerden oluşacak ve veriler anketler ve ölçekler aracılığıyla toplanacaktır. Elde edilen bulgular, ergenlerin duygusal ve sosyal gelişimlerini desteklemek için okullarda uygulanabilecek müdahale programlarının geliştirilmesine yönelik önemli ipuçları sağlayabilir. Ayrıca, bu bulgular, ebeveynler ve eğitimciler için, ergenlerin duygusal zekasını geliştirmek ve olumsuz değerlendirilme korkusunu azaltmak adına uygulanabilecek stratejilere ışık tutabilir. Sonuç olarak, bu çalışma, ergenlerin psikososyal uyumlarını artırmak için gerekli olan duygusal ve sosyal becerilerin desteklenmesine yönelik katkılar sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between adolescents' emotional intelligence levels, fear of negative evaluation, and perceived social support levels. Adolescence is a critical period during which individuals undergo significant changes and development in areas such as identity formation, social relationships, and emotional balance. Emotional intelligence is known to play a crucial role in adolescents' ability to understand, manage their emotions, and communicate effectively with others. At the same time, fear of negative evaluation can influence how adolescents express themselves in social settings, their willingness to take risks, and their overall levels of social anxiety. This study seeks to explore how adolescents' emotional intelligence relates to their fear of negative evaluation and how this relationship is influenced by perceived levels of social support. Social support, particularly during adolescence, is a key factor that supports individuals' emotional and psychological well-being. The study will investigate the effects of social support from various sources, such as family, friends, and teachers, on the relationship between emotional intelligence and fear of negative evaluation in adolescents. The research sample will consist of adolescents from different socioeconomic backgrounds, and data will be collected through surveys and scales. The findings may provide valuable insights into the development of intervention programs that can be implemented in schools to support adolescents' emotional and social development. Additionally, these findings could offer guidance to parents and educators on strategies to enhance emotional intelligence and reduce fear of negative evaluation in adolescents. Ultimately, this study aims to contribute to the support of essential emotional and social skills that can improve adolescents' psychosocial adjustment.