Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi sağlık çalışanlarında iş kazası geçirme sıklığı ve yaşam kalitesi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the frequency of occupational accidents and quality of life in Gazi University Faculty of Medicine healthcare workers
  1. Tez No: 943252
  2. Yazar: BURKAY BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Giriş: Sağlık çalışanlarında yaşanan iş kazaları fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan yaşam kalitesinde bozulmalara ve olumsuz etkilenmelere neden olabilmektedir. Sağlık çalışanlarının geçirdiği iş kazaları ve bunların yaşam kalitesi üzerindeki etkileri, giderek daha fazla dikkat çeken bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının geçirdikleri iş kazaları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. İş kazalarının sağlık çalışanlarının fiziksel ve duygusal sağlığına olan etkileri değerlendirilmiş ve bu etkilerin azaltılması için alınabilecek önlemler tartışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 01-14 Temmuz 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde görev yapan 693 kişiye anket uygulanmıştır. İstatistiksel analizleri için SPSS 26.0 kullanılmıştır. Karşılaştırma analizlerinde Mann-Whitney U testi, Independent Samples t testi, ANOVA testi ve ki-kare testi ile kullanılmıştır. Bazı bağımsız değişkenler ile SF-12 fiziksel ve mental bileşen puanları arasındaki ilişki Spearman korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. MCS-12 puanları üzerine etkili olabilecek faktörler çok değişkenli regresyon analizi ile ayrıntılı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Work accidents in healthcare workers can cause physical, psychological and social deterioration in the quality of life and negative effects. Occupational accidents experienced by healthcare workers and their effects on their quality of life have become an issue that attracts increasing attention. This study aimed to examine the relationship between occupational accidents and quality of life of healthcare workers. The effects of work accidents on the physical and emotional health of healthcare workers were evaluated and measures that could be taken to reduce these effects were discussed. Materials and Methods: This study was conducted between 01-14 July 2023. A survey was administered to 693 people working at Gazi University Health Research and Application Center. SPSS 26.0 was used for statistical analysis. Mann-Whitney U test, Independent Samples t test, ANOVA test and chi-square test were used in comparison analyses. The relationship between some independent variables and SF-12 physical and mental component scores was evaluated with the Spearman correlation test. Factors that may have an impact on MCS-12 scores were examined in detail with multivariate regression analysis.