Desensus uteri tanısını alan hastalarda D vitamini düzeyinin kontrolü ve etyolojideki rolünün belirlenmesi
The association between vitamin D and uterine prolapse
  1. Tez No: 943268
  2. Yazar: CAN ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. CÜNEYT EFTAL TANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Pelvik organ prolapsusu pelvik organların vajinal duvarlara veya ötesine herniasyonu olarak tanımlanır. Vitamin D eksikliğinin pelvik taban kas güçsüzlüğüne sebep olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı uterin prolapsusu olan hastalarda vitamin D eksikliğini ve incelemektir. Gereç ve Yöntemler: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Şubat 2015-2016 arasında perimenopozal ve postmenopozal yaşta vajinal değerlendirmede evre 3-4 uterin prolapsusu saptanan ve opere olan hastalar; kontrol grubu olarak da aynı yaş grubunda herhangi bir jinekolojik durum nedeniyle opere olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Vitamin D metabolizmasını etkileyecek hastalık veya fekal inkontinans sebebi olabilecek evre 3 kronik böbrek yetmezliği, kronik karaciğer hastalığı, gastrik bypass, kolovajinal fistül ve pelvik radyasyon öyküsü olan kişiler çalışmadan çıkarıldı. Dahil edilen kişilerin yaş, gravida parite, doğum şekli ve 25-(OH) vitamin D, ICS prolapsus evreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışma kriterlerine uygun 40 hasta ve 40 kişi kontrol olarak kaydedildi. Hasta grubunun 25-OH D vitamini düzeyleri (9,5±14,0 ng/ml) kontrol grubundan (15,3 ± 20,3 ng/ml) düşük olarak saptandı (p=0,140). Hasta grubunun 95,0%'i ve kontrol grubunun 77,5%'inde 25-OH D vitamini eksikliği (
Özet (Çeviri)
Aim: Pelvic organ prolapse, the hernniation of the pelvic organs or beyond the vaginal walls. Vitamin D deficiency appears to be cause for pelvic muscle weakness. The aim of this study is to investigate the lack of vitamin D in patients with uterine prolapse. Methods: The records of patients were evaluated retrospectively in peri- and postmenopausal age group who were diagnosed with ICS stage 3-4 uterine prolapse based on vaginal examination and operated between February 2015-2016 in Izmir Tepecik Education and Research Hospital Gyneology and Obstetrics clinic. The files of 40 patients with ICS stage 0 in the peri- and postmenopausal period, whose 25-(OH) vitamin D were measured at the same time with the patient group and who underwent surgery due to any gynecologic indication, were evaluated as control group. Women were excluded if they had any medical conditions known to impair absorption or metabolism of vitamin D, or to be a major cause of fecal incontinence including stage ≥3 chronic kidney disease, chronic liver disease, gastric bypass, colovaginal fistula, and pelvic irradiation. Results: 40 patients' and 40 control cases' data who met the study criteria were recorded. The patient group had a lower level of 25 (OH) vitamin D (9,5 ± 14,0 ng/ml) than the control group (15,3 ± 20,3 ng/ml). Furthermore, 25 (OH) vitamin D deficiency (25 [OH] vitamin D level