Narenciye flavonoid ekstraktlarının rumen fermantasyon parametreleri üzerine etkileri
Effects of citrus flavonoid extracts on rumen fermentation parameters
- Tez No: 943273
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SELÇUK ALATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez çalışmasının amacı in vitro ortamda rumen içeriğine narenciye (citrus) ekstresi (%2,5; %5) ilavesinin pH, amonyak (NH3-N), uçucu yağ asitleri (UYA), in vitro gaz üretimi, fermentasyon kinetikleri ile in vitro kuru madde nötral deterjan lif sindirilebilirliği (IVNDFSKM), gerçek sindirilebilirliği (IVGSKM) ve organik madde sindirilebilirliği (IVOMSKM) üzerine etkisini belirlemektir. Araştırmada kaba yem ağırlıklı TMR (TMRkaba; 30g yonca, 30g mısır silajı, 15g mısır, 15g arpa, 15g buğday; Kaba/Kesif yem oranı 60/40) ile konsantre yem ağırlıklı TMR (TMRkon: 20g yonca, 20g mısır silajı, 20g mısır, 20g arpa, 20g buğday; Kaba/Kesif yem oranı 40/60) hazırlanarak in vitro ortamda substrat kaynağı olarak kullanıldı. Araştırmada gruplar; hiçbir katkı eklenmemiş kontrol grubu, ticari (Elito® Smart kimya; su ekstraktı) narenciye (citrus) flavonoid ekstraktının iki farklı dozunun (%2,5 ve %5) kullanıldığı deneme grupları ile iyonofor antibiyotiklerden monensin'in (Sigma Chemical Co.) 30 ppm düzeyinde eklendiği bir de pozitif kontrol grubu ile deneme düzeni oluşturuldu (2 TMR x 4 Grup). İn vitro rumen ortamının oluşturulmasında gerekli olan rumen sıvısı yaklaşık 650 kg canlı ağırlığında rumen kanüllü iki adet Holstein inekten temin edildi. Araştırmada in vitro ortamdan 6., 12. ve 24. saatlerde alınan rumen sıvısı örneklerinin pH değerleri TMR grupları arası istatistiki bir fark (p>0,05) belirlenmezken narenciye ekstraktı (özellikle de %5) eklenen grupların 24. saat pH (p0,05). TMR çeşidi fark etmeksizin ekstrakt eklenen gruplarda daha fazla TUYA (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study was to determine the effect of citrus extract (2.5%; 5%) addition to rumen contents on pH, ammonia (NH3-N), volatile fatty acids (VFA), in vitro gas production, fermentation kinetics and in vitro dry matter neutral detergent fibre digestibility (IVNDFDDM), true digestibility (IVTDDM) and organic matter digestibility (IVOMDDM). In the study, forage-weighted TMR (TMRkaba; 30g alfalfa, 30g maize silage, 15g maize, 15g barley, 15g wheat; forage/concentrate ratio 60/40) and concentrate-weighted TMR (TMRkon: 20g alfalfa, 20g maize silage, 20g maize, 20g barley, 20g wheat; forage/concentrate ratio 40/60) were prepared and used as substrate source in vitro. In the study, groups were formed as a control group without any additive, experimental groups in which two different doses (2.5% and 5%) of a commercial (Elito® Smart chemistry; water extract) citrus flavonoid extract were added and a positive control group in which monensin (Sigma Chemical Co.), one of the ionophoric antibiotics, was added at a level of 30 ppm (2 TMR x 4 groups).The rumen fluid required to create the in vitro rumen environment was obtained from two rumen cannulated Holstein cows with a live weight of approximately 650 kg. In the study, the pH values of the rumen fluid samples taken from the in vitro environment at 6, 12 and 24 hours were not statistically different (p>0.05) between the TMR groups, while the 24-hour pH (p0.05). Regardless of TMR type, more total volatile fatty acids (TVFA; p0.05).