İklim değişikliği ve dış ticaret politikaları arasında karşılıklı etkileşim üzerine ampirik bir analiz
An empirical analysis on the interaction between climate change and foreign trade policies
- Tez No: 943346
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OZAN BAŞKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Küreselleşmeyle birlikte liberal dış ticaret politikalarının yaygın hale gelmesi söz konusu liberal politikaların çevre üzerinde etkilerinin tartışılmasına sebep olmuştur. 1990'lardan başlayarak, bu alandaki literatürde, ticari açıklık ve CO₂ emisyonları arasındaki etkileşim üzerinde yapılan çalışmaların sayı hızla artmaktadır. Çalışmanın temel amacı, iklim değişikliği ve dış ticaret politikaları arasındaki karşılıklı etkileşimin analiz edilmesidir. Bu amaçla Avrupa Birliği (AB-27) ülkelerinde 1987-2022 dönemi arasında Herfindahl-Hirschman Endeksi (HHI) temelinde hesaplanan yıllık karbondioksit (CO2) emisyon yoğunlukları ile ticari açıklık ve ihracat arasındaki uzun dönemli ilişki Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Sınır Testi (ARDL) sınır testi yöntemiyle ampirik olarak test edilmiştir. Buna göre ticari açıklık oranında 1 birimlik artışın emisyon yoğunluklarını %1,7 artırdığı tesbit edilmiştir. Dış ticaretle iklim değişikliği arasında karşılıklı etkileşimin“ölçek”,“teknik”ve“kompozisyon”etkileri temelinde test edildiği bu çalışmadan elde edilen bir diğer ampirik bulgu ise AB`de uygulanan iklim politikalarının“teknik etkiye”sebep olduğudur. Nitekim, Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), enerji tüketimi ve mal ihracatında %1`lik artış emisyon yoğunluklarını sırasıyla %0,58, %1,23 ve 0,55 oranında azaltmaktadır. Çalışma AB içinde yeşil enerji dönüşümünün pozitif etkilere sebep olduğunu,“teknik etkinin”mukayeseli olarak“ölçek etkisinden”daha baskın olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of liberal foreign trade policies with globalisation has led to the discussion of the effects of these liberal policies on the environment. Starting from the 1990s, the number of studies on the interaction between trade openness and CO₂ emissions has been rapidly increasing in the literature in this field. The main objective of this study is to analyse the interaction between climate change and foreign trade policies. For this purpose, the long-run relationship between annual carbon dioxide (CO2) emission intensities calculated on the basis of Herfindahl-Hirschman Index (HHI), trade openness and exports in the European Union (EU-27) countries for the period 1987-2022 has been empirically tested via the Autoregressive Boundary Test with Distributed Lags (ARDL) boundary test method. Accordingly, it is found that a 1 unit increase in trade openness increases emission intensities by 1.7%. Another empirical finding obtained from this study, in which the interaction between foreign trade and climate change is tested on the basis of 'scale', 'technical' and“composition”effects, is that the climate policies implemented in the EU cause 'technical effect'. Indeed, a 1% increase in Gross Domestic Product (GDP), energy consumption and goods exports reduces emission intensities by 0.58%, 1.23% and 0.55% respectively. The study shows that the green energy transition within the EU leads to positive effects, with the 'technical effect' being comparatively more dominant than the 'scale effect'.