Cumhuriyet Dönemi Türkiye'de Selefî hareketler
The Salafi movements in the Republic Period in Türkiye
- Tez No: 943357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Selefîyye, İslam dininin asli hükümlerini kabul eden, Kitap ve Sünnet'te var olan hüküm ve ifadeleri te'vil etmeden benimseyen dinî bir akımdır. Bu zümre, Rasûlullah ve ashabının yolunu hadisler ışığında takip etmiştir. Ehl'i-Sünnet ve'l-Cemâat olarak tabir edilen bu zümrenin kökeni, hicrî ikinci asırda tâbiîn ile başlamıştır. Ehl'i-Sünnet düşüncesi, dört büyük fıkhi ekolden oluşmuştur. Bu fıkhi ekollerden biri olan Hanbeliyye, Ahmet b. Hanbel tarafından kurulmuştur. Selefîler kendilerini, Hanbelî mezhebinin devamı olarak görmüş ve Ahmet b. Hanbel'in görüşlerini benimsemiştir. Selefî düşünce, hicrî 12.yy.da İbn Teymiyye tarafından sistemleştirilmiştir. Selefîlik, tarih boyunca farklı dönemlerden geçerek yayılmış ve günümüzde Suudi Arabistan'ın resmî mezhebi haline gelmiştir. Selefî akide, İslam'ın ilk dönemlerine geri dönme arzusu taşımıştır. Bu dini akım, zaman içerisinde değişime uğrayarak sert bir tavırdan çağdaş bir anlayışa evrilmiştir. Türk tarihinde ilk olarak Osmanlı Devleti Dönemi'nde Selefîlik düşüncesinin tezahürü görülmüş, Osmanlı toprakları içerisinde Selefîliğin kolu olan Vehhâbîlik hareketine rastlanmıştır. Cumhuriyet Dönemi'ne gelindiğinde; Selefî zümreler tarafından kurulan cemiyet ve derneklere, önemli Selefî şahsiyetlerin eserlerinin çevirilerini yayımlayan yayın ve dergilere rastlanmıştır. Selefî düşünce sistemi Türkiye'de yıllar içerisinde taraf toplamış ve günümüze kadar farklı kişi, cemâat ve mecralar aracılığı ile temsil edilmiştir. Bu çalışmada Osmanlı döneminin son dönemlerinden itibaren başlayarak, Cumhuriyet döneminin başlangıcından günümüze kadar Türkiye'de varlığını sürdüren Selefî hareketlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Salafiyah is a religious movement that accepts the primary rules of Islam and adopts the rules and expressions in the Book and Sunnah without any interpretation. This group has followed the path of the Messenger of Allah and his companions in the light of hadiths. The origin of this group which is called Ahl al-Sunnah wa'l-Jama'ah commenced with the tabi'in in the second century of the Hijra. The Ahl al-Sunnah thought consists of four major schools of jurisprudence. Hanbaliyyah is one of these schools of jurisprudence founded by Ahmet b. Hanbel. The Salafis saw themselves as the continuation of the Hanbali sect and adopted the views of Ahmad b. Hanbal. The Salafi thought was systematized by Ibn Taymiyyah in the 12th century of the Hijra. Salafism has spread throughout history through different periods and has currently become the official sect of Saudi Arabia. The Salafi belief has an aspiration to return to the previous days of Islam. This religious movement has changed over time, evolving from a harsh stance to a modern understanding. Salafi thought appeared initially during the Ottoman Empire in Turkish history. The Wahhabism movement, which is the branch of Salafism, was encountered within the Ottoman lands. In the Republican Period, it was encountered with societies and associations founded by Salafi groups and publications and journals that published translations of the works of important Salafi figures. The Salafi belief system has been supported in Türkiye over the years and has been represented by different people, communities, and media until today. This study includes the Salafi movements that have continued their existence in Türkiye since the late Ottoman period and the beginning of the Republican period until today.