Öğretmenlerin cesaretlendirilmelerine ilişkin okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin deneyimleri
Experiences of school principals and teachers on encouraging teachers
- Tez No: 943364
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Cesaret kavramı eski çağlardan beri insanlığın ilerlemesine ve gelişmesine katkı sağlayan bir erdem olarak görülmektedir. Toplumun ilerlemesini ve gelişmesini sağlayacak kurumlar olan okullarda da öğretmenlerin cesaretlendirilmesi önem taşımaktadır. Öğretmenlerin okul yöneticileri tarafından cesaretlendirilmesinin öğrencilere, okula ve yetiştirilecek yeni nesillere katkılar sunacağı düşünülmektedir. Bu araştırmada okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin cesaretlendirmeye ilişkin deneyimlerini, cesaretlendirmenin amaçlarını, etkilerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi, puanla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında 2023-2024 eğitim-öğretim yılında görev yapan on iki öğretmen ve altı okul yöneticisi oluşturmuştur. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen katılımcılar ölçüt örnekleme ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemleriyle belirlenmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre cesaretlendirme kavramı öğretmenler ve yöneticiler tarafından olumlu olarak değerlendirilmekte; cesaretlendirmeyi motivasyon sağlama, teşvik etme, özgüven kazandırma, mesleki becerilerini destekleme, faaliyetlerde destek sunma olarak anlamlandırmaktadırlar. Cesaretlendirilen öğretmen davranışları ile cesaretlendirilmeyen öğretmen davranışları arasında farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Cesaretlendirilen öğretmenler olumlu ilişkiler içinde olan, atılgan, özerk, motive, özgüvenli olarak değerlendirilirken; cesaretlendirilmeyen öğretmenler tam tersi yönde az etkileşim kuran, düşük mesleki becerilere sahip, motivasyonu az, işini sevmeyen ve pasif davranışlar sergileyen öğretmenler olarak değerlendirilmektedir. Okul yöneticilerinin öğretmenleri cesaretlendirmesinin amacı ise öğrencilerin, öğretmenlerin ve okulun başarısını sağlamak, kurum içinde iletişimi güçlendirmek, öğretmenleri daha istekli hale getirmek, özsaygılarını artırmak, olumlu okul iklimini sağlamak ve öğrencileri daha özgüvenli hale getirmek olarak tespit edilmiştir. Öğretmenlerin cesaretlendirilmesi bireysel olarak mesleki gelişimlerini sağlamakta, daha mutlu ve mesleğe bağlı hale getirmektedir. Örgütsel olarak da okul başarısını sağlamakta, faaliyetleri ve olumlu iletişimi artırmaktadır. Okul yöneticileri öğretmenleri eğitim alma, uzmanlık becerilerini geliştirme, psikolojik iyi oluşlarını ve iletişim becerilerini destekleme, kaynak sağlama, etik davranma konularında cesaretlendirmektedir. Okul yöneticileri öğretmenleri cesaretlendirirken iletişim, etik davranma, okul dışı paylaşımlarda bulunma gibi davranışsal stratejilerin yanında motivasyon, değer verme, güven sağlama, sözel teşvik gibi psikolojik stratejileri de kullanmaktadır. Katılımcıların cesaretlendirme metaforlarının ortak özelliğinin olumlu bir algıyı içerdiği de araştırma sonucunda tespit edilmiştir. Okul yöneticileri öğretmenlerin olumlu algısını güçlendirmek ve onları cesaretlendirmek amacıyla onları alınan kararlara daha fazla katabilir, motivasyonlarını ve öz yeterlilik algılarını destekleyebilirler. Öğretmenlerin okuldaki etkinliklerini artırarak ve mesleki becerilerini geliştirmelerine yardımcı olarak onları cesaretlendirebilirler.
Özet (Çeviri)
The concept of courage has been seen as a virtue that contributes to the progress and development of human beings since ancient times. It is also important to encourage teachers in schools, which are institutions that will ensure the progress and development of society. It is thought that encouraging teachers by school principals will contribute to students, schools and the new generations to be raised. This study aims to reveal the experiences of school principals and teachers regarding encouragement, the purposes of encouragement, and their effects. The participants of the study consisted of twelve teachers and six school administrators working in official secondary education institutions affiliated with the Ministry of National Education that accept students based on points in the 2023-2024 academic year. In the research, phenomenology design, one of the qualitative research designs, was used. The participants included in the study were determined by criterion sampling (branch, professional seniority, school type) and convenience sampling methods sampling methods. Data were collected with a semi-structured interview form. A semi-structured interview form was used for data collection. The obtained data was analyzed by content analysis. According to the findings of the study, the concept of encouragement is evaluated positively by teachers and principals, and they interpret encouragement as providing motivation, encouraging, gaining self-confidence, supporting professional skills, and providing support in activities. It was concluded that there are differences between encouraged teacher behaviors and non-encouraged teacher behaviors. Encouraged teachers are evaluated as having positive relationships, being assertive, autonomous, motivated and self-confident, while teachers who are not encouraged are evaluated as teachers who interact little, have low professional skills, are unmotivated, do not like their jobs and exhibit passive behaviors. The purpose of school principals' encouragement of teachers has been determined as ensuring the success of students, teachers and the school, strengthening communication within the institution, making teachers more enthusiastic, increasing their self-esteem, providing a positive school climate and making students more self-confident. Encouraging teachers ensures the professional development of teachers individually, makes them happier and more committed to their profession. It also ensures school success organizationally, increases activities and positive communication. School principals encourage teachers to receive training, develop their specialized skills, support their psychological well-being and communication skills, provide resources, and behave ethically. While encouraging teachers, school principals use psychological strategies such as communication, behaving ethically and sharing outside the school, as well as motivation, valuing, providing trust and verbal encouragement. It was also determined as a result of the research that the common feature of the participants' encouragement metaphors included a positive perception. In order to strengthen the positive perception of teachers and encourage them, school principals can involve them more in the decisions made and support their motivation and self-efficacy perceptions. They can encourage teachers by increasing their effectiveness in school and helping them develop their professional skills.