Ortaöğretim kurumlarında yürütülen toplam kalite yönetimi uygulamalarının yönetici ve öğretmenler tarafından değerlendirilmesi
Evaluation total quality management aplication by directors and teachers which vere carried out in secondary education institutions
- Tez No: 214106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, İstanbul ilindeki ortaöğretim kurumlarında yürütülen toplam kalite yönetimi uygulamalarının yönetici ve öğretmenler tarafından değerlendirilmesini öğrenmek amacıyla 2005-2006 öğretim yılında düz liselerde, OKS ile öğrenci olan düz liselerde, meslek liselerinde, OKS ile öğrenci olan meslek liselerinde ve MEB'e bağlı özel liselerde görev yapan toplam 252 yönetici ve öğretmen üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Yönetici ve öğretmenlere uygulanan anket formu; Kişisel Bilgiler, (A Formu) ve 33 soruluk Likert Tipi Değerlendirme Ölçeğinden (B Formu) oluşmaktadır.Anketlerde algılayış puanlarının aritmetik ortalamaları, yüzdeleri ve standart sapmaları hesaplanmıştır. A formu ile B formu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için T-Testi, bir boyutlu varyans analizi, Scheffe Testi, ki-kare analizi kullanılmıştır. Araştırmada 33 soruluk Likert Tipi Değerlendirme Ölçeği, (B Formu) katılımcıların her soruya verdikleri cevaplar doğrultusunda analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda, TKY Uygulamalarını değerlendirme konusunda yöneticiler lehine, kurum türleri arasında özel lise ve OKS ile öğrenci alan meslek liseleri lehine, yaş gruplarına göre 40+yaş grubu lehine, kıdem bakımından 20+yıl lehine, toplam kalite yönetimi alıp almaması bakımından alanlar lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur.Öğrenim durumlarından yüksek lisans yapmış olanlar lehine, mevcut kurumlarında çalıştıkları süre bakımından 1-5 yıl lehine, cinsiyet bakımından kadınlar lehine istatistiksel farklılık bulunmuş olmasına rağmen, farklılık anlamlı olarak tespit edilmemiştir.Araştırma analizinin sonucunda 252 yönetici ve öğretmenin ortaöğretim kurumlarında yürütülen toplam kalite yönetimi uygulamalarını çoğunlukla olumlu olarak değerlendirdiği tespit edilmiştir.Bu durumda, TKY uygulamalarının yönetici ve öğretmenler tarafından daha olumlu değerlendirilmesi için eğitim kurumlarında etkin TKY Uygulamalarının geliştirilebilmesi için, TKY eğitimi almış olanların olmayanlara oranla TKY'ye daha olumlu yaklaştıkları tespit edildiğinden, yönetici ve öğretmenlere uygulamaya yönelik etkin TKY eğitiminin verilmesi, kurum çalışanlarının kendilerini geliştirmeleri için akademik çalışma yapmaları konusunda cesaretlendirilmeleri ve yönetici ve öğretmenlerin çalıştıkları mevcut ortaöğretim kurumunda en fazla beş yıl görev yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was made in order to learn has directors and techers evaluate TQM in secondary education institutions: It was made on 252 directors and teachers who work in high schools which take students through. Highschool Entronce Exam, (HEE) Vocational high schools, vocational highschools which take students through Entrance Exam, (HEE) Vocational high schools, vocational highschools which take students through HEE and private highschools which are dependent in the Ministory of Education. Polls were used as the research tools for collecting data-Polls that were applied to directors and teachers consist of personal information (Form A) and 33 questions-likert type education Criterion (Form B) in these polls, arithmetic average and standart deviation of perception points are calculated. Polls were analysed through using which is for evaluating the relation between Form A and Form B, ?scheffe test, kikare analyse, t-test, scheffe test, the analyse of Idimension Variance and .All the and of the research, it was resulted that considering evaluation of TQM there are meaningful serious: Diffrences in fovor of directors, regording institution types in favor of private highschools and vocational high schools that which students through HEE; regording age groups in favor of over 41+year olds; regording experience in favor of enes who have worked over 20 years; regording whether they took TQM or weren?t TQM in favor of ones who took it serious differences in perception.Even though statistical differences were determined regording infavaur of ones who have post graduate education, and who ?work for 1-5 years at the same place; regording sex; in favour of women, the difference wasn?t determined as meaningful.As a result of research of analysing it is determined that total quality management applications which were executed by 252 directors and teachers at secondary education were evaluated positively.In this case, in order to be evaluated the TQM applications as positively by directors on teachers, it is observed that the ones who got the education of TQM take TQM more positively than the ones who didn?t. It is advised that directors and teachers should be given effective TQM education, the staff should be encouraged about making academic studies in order to improve them selves: Directors and teachers should stay in their present place of employment no more then 5 years: