Fen bilgisi öğretmenlerinin ve okul yöneticilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerinin incelenmesi
Examining the computational thinking skills of science teachers and school administrators
- Tez No: 943383
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP KIRINDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Kırıkkale İli Milli Eğitim bakanlığına bağlı okullarda fen bilgisi branşında görev yapan 50 si öğretmen 15 i okul yöneticisi olan toplam 65 öğretmen ve yöneticinin Bilgi İşlemsel Düşünme Beceri düzeyleri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında fen bilgisi öğretmenlerinin ve okul yöneticilerinin konuya ilişkin beceri düzeyi, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılarak incelenmiştir. Öncelikle katılımcıların demografik bilgilerini analiz etmek amacı ile Kişisel Bilgi Formu uygulanmış, daha sonra ise katılımcılara yapılan bilgi işlemsel düşünme beceri ölçeği analizinden elde edilen bulgular, SPSS programı kullanılarak bağımsız örneklem t testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizi ile ortaya konulmuştur. Çalışmada kullanılan Bilgi İşlemsel Düşünme beceri ölçeği alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin BİD becerilerinin öğretmen eğitim programlarına dahil edilmesine destek verilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Computational Thinking Skill levels of a total of 65 teachers and administrators, 50 of whom are teachers and 15 of whom are school administrators, working in the science branch in schools affiliated to the Ministry of National Education in Kırıkkale Province were investigated. Within the scope of the research, the skill levels of science teachers and school administrators regarding the subject were examined using the descriptive scanning model, one of the quantitative research methods. First, the Personal Information Form was applied in order to analyse the demographic information of the participants, and then the findings obtained from the computational thinking skill scale analysis applied to the participants were presented with independent sample t-test, ANOVA and Pearson correlation analysis using the SPSS program. Significant relationships were determined between the Computational Thinking skill scale sub-dimensions used in the study. According to the research results, it is revealed that teachers and school administrators should be supported to include BİD skills in teacher education programs.