Küreselleşme sürecinde Türkiye'nin rekabet politikası ve rekabet gücü (Demir-çelik sektörünün rekabet gücü analizi)
Competition policy and competitiveness of Turkey in the bglobalization process (Competitiveness analysis of iron&steel
- Tez No: 94339
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
ÖZET Malların, sermayenin, hizmetlerin ve fikirlerin sınırları aşarak, hızla dünyayı dolaştığı, hukukun üstünlüğü, dışa açık, rekabetçi pazar ekonomisi gibi kavramların ortak değerler olarak kabul edildiği günümüzde.ülkelerin küresel ekonomideki gelişmelerden soyutlanması ve bu gelişmelere uyum sağlamaksızın etkin ve sağlıklı politikalar üretmesi mümkün olmamaktadır. Türk ekonomisinde rekabet sürecini olumsuz etkileyen, kronikleşmiş bir yapı vardır. Rekabet koşularının yeterince oluşmadığı Türk ekonomisi, daha rekabetçi bir ortamın oluşmasına yol açan değişimlerden etkilendiği ölçüde uyum zorlukları içine girmektedir. Bu sorunları aşmada ve rekabet sürecini önlemeye yönelik davranışları kontrol altına almada, etkin bir rekabet politikasının uygulanması oldukça önemlidir. Ayrıca, serbest piyasa ekonomisine tekabül eden yarışma kurallarının ve bu kuralları denetleyen kurumların öncelikle oluşturulması, Türk özel sektörünün küresel rekabet ortamında ayakta kalabilmesi açısından da zorunludur. Ülke ekonomisi ve sanayileşmenin lokomotif sektörlerinden biri olan demir çelik sektörü ise, Cumhuriyetin kuruluş yıllarından itibaren belirli bir gelişme göstermiştir. Ekonominin önde gelen ve zorunlu sektörlerinden biri olan Türk demir-çelik sektörü, gelişmiş ülkelerin demir-çelik sektörü ile rekabet edecek düzeydedir. Ancak, üretim maliyetlerinin yüksek oluşu, pazar fiyatlarının düşme eğilimi içinde olması, dış pazarlarda meydana gelen azalmalar ve bazı ülkelerin anti-damping uygulamaları, sektörün rekabet edebilirliğini azaltmaktadır. Türk demir-çelik sanayiinin, dünya demir çelik sanayi ile bütünleşmesini sağlayacak yapılanma ve modernizasyon modelinin geliştirilmesi ve uygulamaya konulması gerekmektedir. Demir-çelik sektörünün, sanayileşmenin vazgeçilmez bir unsuru olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In today's world in which goods, capitals, services and thoughts, exceeding the national boundaries, tour around the world, the rule of the law and open competitive economy are considered common values, it is quite difficult for nations not to take part in global developments; they cannot develop efficient and healthy policies without adapting this global process. The chronic maladies embedded in the structure of Turkish economy affect the competition process negatively. Hence, as far as influenced by changes in world economy, Turkish economy confronts with adaptation questions. To surmount these problems, it is a requirement to apply an efficient competition policy to control the attitudes constituting obstacles on the competition process. Meanwhile, the rules of the competition and the institutions that supervise these rules are to be primarily established for the survival of Turkish private sector in the global competition environment. The iron and steel sector, which is one of the leading sectors of national economy and industrialization, has developed gradually since the foundation of the Republic. Nowadays, Turkish iron and steel sector successfully competes with the iron and steel sectors of developed nations. However, high production costs, reduction of prices, the lost of foreign markets, and anti-dumping policies of some countries decrease the competitiveness of the sector. To sum up, what is necessary to integrate Turkish iron and steel industry with world iron and steel industry is that a model for restructures and modernization is to be developed and applied. It must be considered that the iron and steel sector is an integral part of the industrialization.