Sulama amaçlı yatay milli santrifüj pompaların imalat karakteristiklerinin bilgisayar destekli tasarımla geliştirilmesi
To improve by computer aided design (cad.) of production characteristics of centrifugal pumps with horizontal axis used in irrigation
  1. Tez No: 9435
  2. Yazar: RECAİ GÜRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA AYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Doktora Tezi SULAMA AMAÇLI YATAY MİLLİ SANTRİFÜJ POMPALARIN İMALAT KARAKTERİSTİKLERİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ TAS AP İMLA GELİŞTİRİLMESİ Recai GÜPHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman 8 Prof.Dr. Musa AYIK 1990, Sayfa 138 Jüri s Prof.Dr. Musa AYIK Prof. Dr. Rahmi KESKİN Prof. Dr. Tahsin KUT Bu çalışmada, yatay milli santrifüj sulama pompalarının imalat karakteristiklerinin bilgisayar destekli ta sarımla geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte, optimum işletme parametreleri de belirlenmiştir. Optimum tasarım parametreleri, radyal akışlı pompalar göz 'önüne alınarak 50...200 arasındaki özgül hıza sahip pompalar için elde edilmiştir. Araştırma materyali olarak uygulamayı karakterize eden beş değişik kategorideki (6% 5W, 4“, 3”» 2,5") 26 adet sulama amaçlı yatay milli santrifüj pompaların özgül hızlarının 80,592...179,945 arasında değiştiği, toplam verimlerinin n «* % 49... 72 arasında kaldığı belirlenmiştir. Geliştirilen bilgisayar programlarında aynı özgül hız aralığında debiye göre olması gereken toplam verimlerin ise f\ =0,69... 0,84 arasında değiştiği saptanmıştır. Tasarlanan optimum değerlerle uygulamada görülen pompaların özellikleri karşılaştırılarak tasarımcı, imalatçı ve kullanıcılara geliştirme önerilerinde bulunulmuştur. Temel tasarım parametrelerinden çark çıkış ve giriş çapları oranının (D-/D.) özgül hıza uygun olarak seçilmesi, kanat giriş ve çıkış açılarının (f^tPg) daha küçük olması çark çıkış tegetsel hızı (ü.) göz önüne alınarak çark malzemesinin seçilmesi ve mil çaplarının gereğinden büyük olmaması önerilmiştir..
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT PhD Thesis TO IMPROVE BY COMPUTER AIDED DESIGN (CAD) OP PRODUCTION CHARACTERISTICS OF CENTRIFUGAL PUMPS WITH HORIZONTAL AXIS USED IN IRRIGATION Recai GÜRHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor t Prof.Dr. Musa AYIK 1990, Page»l38 Jury s Prof.Dr. Musa AYIK Prof.Dr. Rahmi KESKİN Prof. Dr. Tahsin KUT Manufacturing characteristics and their improvement computer aided design of horizontal axis centrifugal pumps have been determined in this ptudy. In addition to these, optimum operation parameters have been determined. Optimal design parameters according to the radial flow pumps have been indicated for the specific speeds from 50 to 200 o Five different sizes (6% 5% 4“, 3M and 2,5”) horizontal axis centrifugal type 26 pumps as investigation materials have been selected and the specific speed performed between 80,592 and 175,945 and their efficiencies have been determined between 49 and 72 percent. Efficiencies of these pumps according to the capacity in the same specific speeds have been calculated between 69 and 84 percent from the improved computer programmes. Some İmprovemental suggestions comparing optimal figures of design parameters with the pumps in application have been offered to the designers, manufacturers and users of the pumps. The selection of the ratio of inlet and discharge diamete according to the specific speed, the smaller size of angels of inlet and discharge vane, the selection of impeller material depending on discharge tangential speed and the smaller size of diameter axis of the pumps as the basic design parameters have been offered. KEY WORDS t Computer Aided Design, Centrifufal Pumps With Horizontal Axis Used In Irrigation, Impeller, Axis, Volute, Vane Construction.