Nazal mukoza hasarı oluşturulmuş rat modelinde nıgella satıva oıl ile mometazon furoatuygulamasının yara iyileşmesindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of nigella sativa oil and mometasone furoate on wound healing in a rat model of induced nasal mucosal injury
  1. Tez No: 943409
  2. Yazar: ASIM EMRE ERİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Nazal mukoza hasarı; endoskopik sinüs cerrahisi, septorinoplasti gibi cerrahi operasyonlar sonrasında ya da burun travmasına sekonder oldukça sık görülmekle birlikte cerrahi başarı ve hasta memnuniyetini etkileyen etkenlerin başında gelmektedir. Nazal mukozanın iyileşmesi oldukça kompleks bir süreç olup kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Yapılan literatür taramalarında daha önce birçok antienflamatuvar madde mukoza hasarının iyileşmesi döneminde denenmiştir. Özellikle son yıllarda farmakolojik olarak da çok sayıda çalışmada kullanılan antidepresan, antienflamatuar, antiepileptik, analjezik ve yara iyileştirici etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Literatürde nazal mukoza hasarında iyileşme üzerine etkisi çalışılan birçok kimyasal madde bulunmasına rağmen Nigella Sativa Oil' in topikal olarak kullanıldığı çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda Nigella Sativa Oil (Çörek Otu Yağı) 'nın rat nazal mukozasının iyileşmesi üzerine histopatolojik etkisi araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 24 adet ağırlıkları 300-350 gram arasında değişen sağlıklı Sprague Dowley cinsi rat, rastgele seçilerek her grupta 8 adet olacak şekilde 3 gruba ayrılacak. 0. günde Fırçalama tekniği ile her ratın sol nazal mukozası hasarlanacak. Kontrol grubunda; sol nazal kaviteye hasarlama sonrası işlem yapılmadan 15 gün takip edilecek. 15. günde örneklem amaçlı hayvanlar sakrefiye edilecektir. Hematoksilen-eozin ve Masson-Trikrom boyama ile nazal mukozadaki histolojik değişimler incelenecektir. Nigella Sativa Oil grubunda; sol nazal kaviteye hasarlama sonrası günde tek sefer damlalık ile 0,2 ml hacminde Nigella Sativa Oil 7 gün süre ile uygulanacaktır. Hasar sonrası 15. günde örneklem amaçlı hayvanlar sakrefiye edilecek. Hematoksilen-eozin boyama ile nazal mukozadaki histolojik değişimler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Nasal mucosal damage; It is one of the most frequently seen surgical success and patient characteristics after surgical operations such as endosinus surgery, septorhinoplasty or secondary to nasal trauma. Recovery of nasal healing is a long process and there is no definitive complex treatment method. In the literature reviews, many anti-inflammatory substances have been tried in the recovery period of the damage. Especially in recent years, it is known that many pharmacologically used antidepressant, anti-inflammatory, antiepileptic, analgesic and wound healing effects. Despite many chemical substances studied in the literature on the effect of healing in nasal mucosal damage, there is no commercial study of Nigella Sativa Oil as a topical. In our study, it was planned to obtain histopathologically the effect of Nigella Sativa Oil (Black Cumin Oil) on the recovery of rat nasal mucosa. Materials and Methods: 24 healthy Sprague Dowley rats weighing between 300-350 grams will be randomly selected and divided into 3 groups of 8 in each group. On day 0, the left nasal mucosa of each rat will be damaged with the brushing technique. In the control group; the left nasal cavity will be followed for 15 days without any procedure after the injury. On the 15th day, the animals will be sacrificed for sample purposes. Histological changes in the nasal mucosa will be examined with hematoxylin-eosin staining. In the Nigella Sativa Oil group; after the injury to the left nasal cavity, 0.2 ml of Nigella Sativa Oil will be applied once a day with a dropper for 7 days. On the 15th day after the injury, the animals will be sacrificed for sample purposes. Histological changes in the nasal mucosa will be examined with hematoxylin-eosin and Masson- Trichrome staining. In the Mometasone Furoate group, mometasone furoate was applied to the left nasal cavity once a day with a dropper in a volume of 10 μl for 7 days after injury.