Stenotrophomonas maltophilia bakteremilerinde direnç ve mortalite risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Assessment of antimicrobial resistance and mortality risk factors in Stenotrophomonas maltophilia bacteremia
  1. Tez No: 943410
  2. Yazar: AYŞENUR AKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURREM BODUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Şubat 2019-2025 tarihleri arasında servis veya yoğun bakım ünitelerinde takipli 18 yaş ve üzeri Stenotrophomonas maltophilia bakteremisi olan hastalar dahil edilmiştir. Bu hasta popülasyonunda direnç ve mortalite risk faktörleri araştırılmıştır. Ek olarak merkezimizdeki S. maltophilia bakteremi epidemiyolojisi, enfeksiyon kaynağı, etkenin persistans ve rekürrensi incelenmiştir. Tüm bu verilerle S. maltophilia bakteremilerinde merkezimiz için direnç oranlarının bilinerek, etkene yönelik en uygun antibiyoterapinin belirlenmesi, düzeltilebilir risk faktörlerinin farkında olarak azaltılmasına, direnç gelişimi ve mortalite riski yüksek olan hastaların ön görülerek uygun tedavi ve hasta yönetimine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Şubat 2019- 2025 tarihleri arasında servis veya yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) takipli 18 yaş ve üzeri, en az bir kan kültürü şişesinde S. maltophilia üremesi olan 245 bakteremi hastası dahil edilmiştir. Bu popülasyonda hastalara ait demografik özellikler, komorbiditeler, qPitt bakteriyemi skoru, YBÜ yatışı olan hastalar için akut fizyoloji ve kronik sağlık değerlendirmesi (APACHE) II skoru, hastane/YBÜ yatışı, antibiyotik kullanımı, operasyon öyküsü, immünsüpresyon varlığı, bakteremi günü ateş/sepsis/septik şok varlığı, invaziv işlem varlığı, bakteremi kaynağı, kültür antibiyogram sonuçları, polimikrobiyal bakteremi varlığı, yattığı sürece aldığı antibiyotik sınıf ve süreleri, ampirik tedavi uygunluğu, etkin tedavi başlama süresi, kan kültürü persistans ve rekürrensi, 14-30 günlük mortalite, bakteremi günü laboratuvar değerleri kaydedilerek incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 245 S. maltophilia bakteremisi olan hasta incelenmiş olup ortalama yaş 65,9 olarak tespit edilmiştir. Olguların %59,2'si erkek olup %80,8'inin YBÜ yatışı mevcuttur. Trimetoprim/sulfametoksazol (TMP/SMX) için direnç oranı %2,9, orta duyarlı suşların oranı %31,4 saptanırken; levofloksasin için direnç %4,1, orta duyarlı suş oranı ise %0,4 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study involved patients aged 18 and older with Stenotrophomonas maltophilia bacteremia, treated in the wards or intensive care units (ICUs) at Ankara Bilkent City Hospital from February 2019 to 2025. We explored risk factors for resistance and mortality, as well as the epidemiology, infection sources, and persistence or recurrence of the pathogen in our center. The aim was to determine the resistance rates specific to our hospital, inform the selection of the most appropriate antibiotic therapy for S. maltophilia bacteremia, increase awareness of modifiable risk factors to reduce their impact, and identify patients at high risk for resistance and mortality, ultimately contributing to better treatment strategies and patient management. Materials and Methods: Our study included 245 bacteremia patients who were 18 years or older and had S. maltophilia growth in at least one blood culture bottle, followed in wards or intensive care units (ICUs) at Ankara Bilkent City Hospital between February 2019 and 2025. In this population, demographic characteristics, comorbidities, qPitt bacteremia score, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE) II score for ICU-admitted patients, hospital/ICU length of stay, antibiotic use, history of surgery, presence of immunosuppression, presence of fever/sepsis/septic shock on the day of bacteremia, invasive procedures, source of bacteremia, culture antibiogram results, presence of polymicrobial bacteremia, antibiotic classes and durations received during hospitalization, appropriateness of empirical therapy, time to initiation of effective therapy, persistence and recurrence of blood cultures, 14-day and 30-day mortality rates, and laboratory values on the day of bacteremia were collected and analyzed. Results: In our study, 245 patients with S. maltophilia bacteremia were analyzed, with a mean age of 65.9 years. Of the cases, 59.2% were male, and 80.8% had ICU admissions. The TMP/SMX resistance rate was 2.9%, with 31.4% intermediately susceptible strains. Levofloxacin resistance was 4.1%, with 0.4% intermediately susceptible strains. In the univariate analysis of risk factors for TMP/SMX resistance, hospitalization within the last 3 months, ICU admission, use of 12 β-lactam/β-lactamase inhibitors, and a history of surgery within the last month were significantly higher in TMP/SMX-resistant patients (p=0.022, p=0.018, p=0.008, and p=0.008, respectively).