Enkondrom ve düşük dereceli kondrosarkom arasında klinik ve radyolojik bulgulara göre ayırıcı tanı yapılabilir mi?
Can a differential diagnosis be made between enchondroma and low-grade chondrosarcoma based on clinical and radiological findings?
  1. Tez No: 943411
  2. Yazar: BATUHAN AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAMAN KARAKOÇ, DR. İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Enkondrom ve düşük dereceli kondrosarkom (Grade 1 KS) arasında ayrım yapılması, hem klinik hem de radyolojik açıdan zorlayıcıdır. Bu tümörler benzer histopatolojik ve görüntüleme özellikleri sergilediğinden, doğru tanı için ek klinik ve radyolojik parametrelerin değerlendirilmesi gereklidir. Bu çalışmanın amacı, maligniteye ait klasik radyolojik bulguları olmayan kıkırdak tümörlerinde, bazı klinik ve radyolojik özelliklerin ayırıcı tanıda kullanılabilirliğini araştırmaktır. Yöntem: 2014-2024 yılları arasında cerrahi tedavi uygulanmış ve histopatolojik olarak enkondrom ya da Grade 1 kondrosarkom tanısı almış 156 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Klinik (ağrı, patolojik kırık, nüks vb.) ve radyolojik (kemik iliği ödemi, endosteal scalloping, kortikal destrüksiyon, periosteal reaksiyon, ekspansiyon vb.) parametreler analiz edildi. T2A MRG görüntülerinden kalsifikasyon yoğunluğu değerlendirildi. İstatistiksel analizler sonucunda lojistik regresyon ve ROC analizleri ile tanısal değeri yüksek bulgular belirlendi ve 4 ayrı skorlama modeli geliştirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Differentiating between enchondroma and low-grade chondrosarcoma (Grade 1 CS) remains a clinical and radiological challenge due to their overlapping histopathological and imaging characteristics. This study aims to investigate whether specific clinical and radiological features—especially in the absence of classical radiological signs of malignancy—can aid in the differential diagnosis of cartilaginous tumors. Methods: A total of 156 patients who underwent surgical treatment and received a histopathological diagnosis of enchondroma or Grade 1 chondrosarcoma between 2014 and 2024 were retrospectively analyzed. Clinical (e.g., pain, pathological fracture, recurrence) and radiological parameters (e.g., bone marrow edema, endosteal scalloping, cortical destruction, periosteal reaction, expansion) were assessed. Calcification intensity was classified semi-quantitatively on T2-weighted MRI sequences. Logistic regression and ROC analyses were performed to identify diagnostic predictors and establish four scoring models.